لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

بازنشستگان شرکت مخابرات دست‌کم در هفت شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند


اعتراضات بازنشستگان، رشت، گیلان، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
اعتراضات بازنشستگان، رشت، گیلان، ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

اعتراضات بازنشستگان شرکت مخابرات ایران برای چندمین بار دست‌کم در شهرهای تهران، اراک، اهواز، کرمانشاه، رشت، مشهد، و بندرعباس به طور هم‌زمان جریان یافت.

بنا بر گزارش‌های رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا و انتشار یافته در رسانه‌های اجتماعی در روز دوشنبه ۳۰ مرداد، شماری از بازنشستگان شرکت مخابرات ایران در اعتراض به رسیدگی نشدن به خواسته‌هایشان، از جمله اجرای کامل آیین‌نامه استخدامی مصوب سال ۱۳۸۹ و رفع نشدن مشکلات بیمه درمانی، مقابل شرکت مخابرات در چند شهر تجمع کردند.

این معترضان خواهان اجرای آیین‌نامه استخدامی کارکنان از زمان خصوصی‌سازی شرکت مخابرات و «پرداخت کامل معوقات پس از ۱۳ سال» هستند.

این تجمع‌ها که به صورت هفتگی برگزار می‌شود و «دوشنبه‌های اعتراضی» نام گرفته است.

بازنشستگان معترض در اهواز شعار دادند «بازنشسته داد بزن، حقت رو فریاد بزن.»

همچنین، در تهران، معترضان تجمع‌کننده در مقابل ساختمان مخابرات، وزیر مربوطه را «بی‌لیاقت» نامیدند و خواستار استعفای او شدند.

در بندرعباس، مرکز استان هرمزگان نیز، شماری از بازنشستگان مخابرات تجمع کردند و خواهان مطالبات معوق خود از جمله «پرداخت رفاهیات و خواربار» شدند.

اعتراضات بازنشستگان شرکت مخابرات ایران، بندرعباس، هرمزگان؛ دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
اعتراضات بازنشستگان شرکت مخابرات ایران، بندرعباس، هرمزگان؛ دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

ستار رحمانی فعال صنفی کارگران و معلمان پیشتر در این باره به صدای آمریکا گفت که به دلیل همخوان نبودن میزان افزایش دستمزد و سبد معیشت با نرخ تورم در ایران، «شاخص فلاکت» به ۶۰ درصد رسیده است.

تداوم اعتراضات معیشتی در ایران در حالی است که با عبور قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز از مرز ۵۵۰ هزار تومان، یک کارگر برای خرید یک کیلو از این ماده غذایی باید دستمزد معادل دو روز کار خود را پرداخت کند و همین موضوع ترکیب سبد غذایی کارگران را «نشاسته‌محور» کرده است.

XS
SM
MD
LG