لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

اعتراضات معیشتی در ایران؛ بازنشستگان، کارکنان بهزیستی و رانندگان خودروهای گازوئیلی تجمع کردند


اعتراض بازنشستگان تأمین اجتماعی
اعتراض بازنشستگان تأمین اجتماعی

اعتراضات معیشتی در نوزدهمین روز سال نو، با تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در اراک، اهواز، کرمانشاه، دزفول و شوش ادامه یافت. همچنین، بازنشستگان صنایع فولاد در تهران و اصفهان به خیابان آمدند، کارکنان بهزیستی در کردستان تحصن کردند و رانندگان خودروهای گازوئیلی نیز در زابل تجمع کردند.

بنا بر گزارش منابع صنفی در روز یک‌شنبه ۱۹ فروردین، بازنشستگان تأمین اجتماعی در چند شهر ایران از جمله شوش، دزفول، کرمانشاه و اراک تجمع اعتراضی معیشتی برگزار کردند.

همچنین، بازنشستگان معترض در اراک با شعارهای «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» و «ننگ ما، صدا و سیمای ما»، به بی‌عملی مسئولان در مقابل وضعیت معیشتی خود و همچنین نسبت به سکوت رسانه حکومتی صدا و سیما اعتراض کردند.

اعتراضات بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در کرمانشاه، با شعارهایی از جمله «کانون بی‌خاصیت،‌ انحلال انحلال»، «زندانی سیاسی، آزاد باید گردد»، «معلم زندانی، آزاد باید گردد»، «کارگر زندانی، آزاد باید گردد»، و «کشوری، فولادی، تأمینی، اتحاد اتحاد» برگزار شد.

علاوه بر این در کرمانشاه معترضان بازنشسته با شعارهای «دولت سرسپرده، گرانی رو آورده» و «مالیات بی‌شمار، امکانات اسفبار» نسبت به سیاست‌های اقتصادی و رفاهی دولت جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در اهواز، مرکز استان خوزستان نیز با برگزاری راهپیمایی اعتراضی خواهان حقوق «معیشتی، درمانی، اجتماعی، و انسانی خود» شدند و شعار دادند: «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون.»

به گزارش «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، در شهرستان شوش استان خوزستان نیز، بازنشستگان معترض تأمین اجتماعی در مقابل اداره کار این شهرستان تجمع کردند.

این معترضان با اشاره به رانت‌خواری و سوءاستفاده فرزندان و نزدیکان مقامات جمهوری اسلامی از منابع ملی و فشارهای معیشتی بر شهروندان با بالا رفتن قیمت دلار تا ۶۵ هزار تومان، شعار دادند: «آقازاده رو گنجه، دلار شصت و پنجه.»

همچنین، شماری از بازنشستگان صنایع فولاد، در مقابل دفتر صندوق بازنشستگی این شرکت در اصفهان تجمع کردند.

در تهران نیز، بازنشستگان صنایع فولاد در خیابان وزرا تجمع کردند.

اعتراض بازنشستگان فولاد، تهران
اعتراض بازنشستگان فولاد، تهران

از سویی دیگر، به گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، شماری از کارمندان بهزیستی استان کردستان در روزهای شنبه و یک‌شنبه، ۱۸ و ۱۹ فروردین، در اعتراض به «وضعیت معیشتی و سطح پایین حقوق و مزایای خویش» در چند شهرستان این استان تحصن کردند.

بر اساس این گزارش، کارمندان بهزیستی پیشتر از راه‌های مختلف مطالبات خود را درخواست کرده بودند، اما مسئولان علاوه بر عمل نکردن به «تعهدات مختلف نسبت به معلولان و دیگر اقشار جامعه هدف سازمان بهزیستی نسبت به وضعیت معیشتی کارکنان» هم «کاملا بی‌تفاوت» هستند.

این معترضان می‌گویند دولت جمهوری اسلامی «با اجرای سیاست‌های مختلف تورم‌زا و تبعیض‌آمیز»، از «افزایش بودجه معلولان مطابق با میزان تورم سالیانه» خودداری کرده و آنها را «تنها گذاشته است.»

اعتراض کارکنان سازمان بهزیستی در کردستان
اعتراض کارکنان سازمان بهزیستی در کردستان

به گزارش کانال تلگرامی «اعتراض مدنی بازار»، دارندگان خودروهای گازوئیلی در استان سیستان و بلوچستان، روز یک‌شنبه ۱۹ فروردین در مقابل شرکت نفت در زابل تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، تجمع این صنف در اعتراض به «ضعف عملکرد رئیس شرکت نفت زابل» برگزار شد و معترضان «خواستار برکناری رئیس» این شرکت شدند.

همچنین، شورای بازنشستگان ایران گزارش داد که بازنشستگان شرکت «زغال سنگ» در استان کرمان نیز در روز یک‌شنبه ۱۹ فروردین تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار دادند: «فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون.»

شهروندان در ایران سال ۱۴۰۳ را با شوک اقتصادی تازه‌ای آغاز کردند: افزایش بیش از ۳ درصدی قیمت دلار؛ روندی صعودی که اگرچه تازگی ندارد، اما فشاری مضاعف به سبد هزینه‌های نوروزی خانواده‌های ایرانی وارد می‌کند. با این همه رهبر و رئیس جمهوری حکومت جمهوری اسلامی در پیام‌های نوروزی خود، با کمترین توجه به میزان تورم و وضعیت نابسامان معیشتی، اوضاع اقتصادی کشور را امیدبخش دانستند و سال پیش رو را سال جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری کردند. اما گفت‌وگوهای اختصاصی صدای آمریکا با شهروندان داخل ایران با شعارهای حکومت فاصله‌ بسیاری دارد.

XS
SM
MD
LG