لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

اعتراضات معیشتی در کرمانشاه و کردستان؛ بازنشستگان: حاصل کار دولت، غارت پول ملت


اعتراضات بازنشستگان، کردستان ایران، سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲
اعتراضات بازنشستگان، کردستان ایران، سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

اعتراضات معیشتی در ایران روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور با تجمع شماری از بازنشستگان کشوری در استان‌های کردستان و کرمانشاه ادامه یافت.

بر اساس شعارها و پلاکاردهای بازنشستگان تجمع‌کننده، این معترضان خواهان «اجرای همسان‌سازی حقوق با شاغلان همتراز بر مبنای ۹۰ درصد» و تأمین معیشت و رعایت منزلت خود شدند.

آنها تأکید کردند که تا حق خود را نگیرند، از پا نخواهند نشست و این اعتراضات که در روزهای سه‌شنبه به طور هفتگی برگزار می‌شود، ادامه خواهد یافت.

بازنشستگان معترض از جمله فرهنگیان، در این تجمع‌ها شعارهایی از جمله «معلم زندانی آزاد باید گردد» و «جعفر ابراهیمی آزاد باید گردد» سر دادند.

«حاصل کار دولت، غارت پول ملت»، «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه»، «معیشت منزلت، حق مسلم ماست»، «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم»، و «مسئول بی‌کفایت، استعفا استعفا» از جمله دیگر شعارهای بازنشستگان معترض در این تجمع‌ها بود.

یکی از معترضان در مقابل صندوق بازنشستگی کرمانشاه در سخنانی با تأکید بر وعده‌های بی‌نتیجه مسئولان، گفت که این رویه موجب خشم بیشتر مطالبه‌گران می‌شود.

اعتراضات معیشتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی، شرکت مخابرات ایران، و همچنین بازنشستگان کشوری و فرهنگیان به طور هفتگی در روزهای مختلف هفته برقرار است.

پیش از این، اتحادیه آزاد کارگران ایران در نامه‌ای به «بخش بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در جهان» از آنان خواسته موارد مربوط به «سرکوب گسترده کارگران، معلمان، بازنشستگان و تمامی گروه‌های مزدبگیر زحمتکش و تشکل‌های مستقل» را به عنوان «تداوم نقض خشن و آشکار حقوق انسانی کارگران در ایران مد نظر قرار دهند.»

فواد کیخسروی، عضو هیئت مدیره این اتحادیه، به صدای آمریکا گفته است: «عمق تضییع حقوق کارگران و سرکوب فعالان جنبش کارگری ابعاد بسیار فاجعه‌باری به خود گرفته است.»

XS
SM
MD
LG