لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

ايرانيان واشنگتن به مناسبت نخستين سالگرد انتخابات سه تظاهرات اعتراضی برپا کردند


واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، در نخستین سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد ماه، شاهد تظاهرات و گردهمایی های مختلفی بود.

خبرنگار صدای آمریکا، با حضور در این راهپیمایی ها، نظریات اشخاص و سازمان های گوناگون ترتیب دهنده این اجتماعات اعتراضی را جویا شد.

رکسانا صابری، روزنامه نگاری که سال گذشته در جریان انتخابات در ایران بود و مدتی را نیز در زندان گذراند، یکی از سخنرانان راهپیمایی سالگرد انتخابات ۲۲ ماه خرداد ۸۸ بود. وی در پاسخ به پرسش صدای آمریکا، با وجود آن که از افزایش فضای وحشت در یک سال اخیر در ایران سخن گفت، تردید خود را نسبت به موفقیت دولت در زمینه ادامه این روند ابراز داشت.

رضا دقتی، عکاس بین المللی، نیز در صف ایرانیان معترض حضور داشت. وی در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا در مورد پوشش خبری وقایع ایران در یک سال اخیردر رسانه های خبری غرب، اشاراتی به دلایل نحوه پوشش خبری این رسانه ها داد.

روزنامه نگاران بهمن امیر حسینی، هانیه بختیار، در کنار سینا دبستانی از حزب مشروطه ایران، و سعید صالح نیا از حزب کمونیست کارگری ایران، محمود آذری از اتحاد چپ ایرانیان واشنگتن، هر یک دلایل خود را برای حضور و یا بر پايی این سه تظاهرات ابراز داشتند.

مخرج مشترک تمامی این گردهمایی ها، اعتراض بر نتیجه انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸، تاکید بر رعایت حقوق بشر، و بر قراری نظامی مردم سالار در ایران بود.

تظاهرات نخست روز شنبه، با اتحاد اشخاص و گروه های مختلف، از جمله حزب مشروطه ایران و حزب کمونیست کارگری ایران برگزار شد.

این تظاهرات در مقابل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران بر پا شد، و شرکت کنندگان در آن تا مقابل کاخ سفید راه پيمايی کردند.

اعضای اتحاد چپ ایرانیان واشنگتن نیز، از ساعت ۲ بعد ازظهر، در مقابل دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران، اجتماع کردند.

تظاهرات سومی که به مناسبت سالگرد انتخابات دهم در منطقه واشنگتن برگزار شد، و از مقابل دفتر محاظت منافع جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و با راهپیمایی به سمت فریدوم پلازا همراه بود، از طرف کمیته همبستگی با خواسته های دموکراتیک مردم ایران و با همکاری جوانان ایرانی – آمریکایی ترتیب یافته بود.

در قسمتی از اطلاعیه مربوط به این راهپیمایی آمده است، «گام هایت را در چنین روزی با مردم ایران هماهنگ کن.» این تظاهرات با ایراد چند سخنرانی و موزیک زنده همراه بود.

مخرج مشترک تمامی این گردهمایی ها تاکید بر رعایت حقوق بشر و بر قراری نظامی مردم سالار در ایران بود. 

XS
SM
MD
LG