لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

تداوم بحران معیشتی در ایران؛ تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهر‌های مختلف 


تجمع اعتراضی بازنشستگان
تجمع اعتراضی بازنشستگان

بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، کرخه، کرمانشاه و کرج و بازنشستگان صنعت فولاد در دو شهر ساری و اصفهان روز یکشنبه نهم مهر، در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و تحقق نیافتن مطالبات‌شان تجمع کردند.

ویدئوهای منتشر شده شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در این تجمعات، شعارهایی علیه دولت و مجلس سر داده شده است.

از جمله این شعارها، «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت» و «دولت خیانت می‌کند مجلس حمایت می‌کند» بود که به سیاست‌های جمهوری اسلامی در قبال بازنشستگان و کارگران و سایر مزدبگیران اشاره دارد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان
تجمع اعتراضی بازنشستگان

وضعیت نامناسب اقتصادی در ایران موجب شده است تا تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت معیشت از سوی کارگران و بازنشستگان و برخی دیگر از گروه‌ها به یکی از برنامه‌های روزانه در ایران تبدیل شود.

در همین ارتباط، خبرگزاری ایلنا روز پنجم مهر به نقل از یک بازنشسته نوشت که اعتراض اصلی بازنشستگان، «عقب‌ماندگی افزایش دستمزد» و تحقق مطالبه‌شان برای «جبران عقب ماندگی مزد از سبد معیشت است.»

تجمع اعتراضی بازنشستگان
تجمع اعتراضی بازنشستگان

یکی دیگر از مطالبات بازنشستگان، به احکام «برنامه هفتم توسعه» باز می‌گردد که ایلنا در این زمینه نیز نوشت که «خواسته‌ بازنشستگان، دیده شدن موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه توسعه هفتم است.»

بر همین اساس، مشکلات اقتصادی باعث شده است تا اعتراض بازنشستگان نسبت به «وضعیت نامناسب معیشتی» و «عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان» از جمله «اجرای باقی‌مانده همسان‌سازی حقوق و پرداخت معوقه آن از سال ۹۹ تاکنون» بارها تکرار شود.

این در شرایطی است که بر اساس گفته چند نماینده مجلس شورای اسلامی، دولت، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را در برنامه هفتم توسعه حذف کرده است. این موضوع و اعتراض‌‌های بازنشستگان باعث شد که شماری از نمایندگان مجلس وعده رسیدگی به این موضوع را بدهند.

احمد علوی، استاد و پژوهشگر اقتصادی، ساکن استکهلم سوئد، چندی پیش به صدای آمریکا گفت که صندوق‌های بازنشستگی مورد سوء استفاده و سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG