لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۴

دستور معاون اول رئیسی برای «دلار زدایی» در ورزش؛ ممنوعیت قرارداد «دلاری» با ورزشکاران و مربیان خارجی 


دولت قرارداد دلاری با ورزشکاران و مربیان خارجی را ممنوع کرد.
دولت قرارداد دلاری با ورزشکاران و مربیان خارجی را ممنوع کرد.

در شرایطی که رئیس کل بانک مرکزی ایران عازم واشنگتن شده تا برای خروج اقتصاد ایران از بحران‌های جاری از جمله کمبود نقدینگی ارزی با مقامات صندوق بین‌المللی پول دیدار و گفتگو کند، با «دستور» معاون اول رئیس دولت جمهوری اسلامی و «ابلاغ» وزارت ورزش به «کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و فدراسیون‌ها»، عقد «قرارداد دلاری» با ورزشکاران و مربیان خارجی «ممنوع» شده است.

به نوشته خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، ورزش ایران در سال‌های اخیر با «شکایت‌های زیادی» از سوی ورزشکاران و مربیان خارجی مواجه شده که «جرایم زیادی» هم در پی داشته است.

بر این اساس، موضوع گستردگی شکایات و جریمه‌ها، باعث شد تا «رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» در نامه‌ای به محمد مخبر، معاون اول رئیس دولت جمهوری اسلامی خواهان «ممنوعیت عقد قرارداد دلاری یا یورویی با بازیکنان و مربیان خارجی شود.»

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ۲۰ فروردین‌ماه با اظهار اینکه نرخ بازار آزاد دلار که بیش از «۵۰ هزار تومان» است را «قبول نداریم»، گفته بود: وقتی نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند و «نرخ که بالا رفت» باعث «افزایش تقاضای نقدینگی» می‌شود.

در سال‌های اخیر اقتصاد ایران با چالش‌هایی از جمله «کمبود ارز برای تولیدکنندگان» روبرو شده است.

در این حال، در بخشی از نامه رئیس دبیرخانه «ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی» که مجموعه‌ای دولتی است، درخواست استفاده از «ریال یا سایر ارزهای جایگزین منطقه‌ای» به‌جای دلار در انعقاد قراردادهای کاری و حرفه‌ای با مربیان و بازیکنان ورزشی خارجی مطرح شده است.

در پی این موضوع مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی در نامه‌ای خطاب به وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی «دستور» اجرای این موضوع را صادر کرده است.

در ادامه نیز برنا فیروزی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان دولت در نامه‌ای به «رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس کمیته پارالمپیک، مدیران باشگاه پرسپولیس و استقلال و رؤسای فدراسیون‌ها» درخواست «استفاده از ریال یا سایر ارزهای جایگزین منطقه‌ای به‌جای دلار» را به آنها ابلاغ کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی همواره در دهه‌های اخیر در مواجه با بحران‌های ارزی سعی کرده‌اند از ایده‌هایی همچون «حذف دلار از مبادلات» یا «جایگزینی سایر ارزها به جای دلار» سخن بگویند و برهمین اساس هم به تصویب برخی قوانین و دستورالعمل‌ها اداری بپردازند. دستور تازه در مورد ممنوعیت‌ عقد قرارداد به دلار با ورزشکاران و مربیان خارجی هم با اینکه به بهانه جلوگیری از انباشت شکایت‌ها در مجامع بین‌المللی ورزشی صورت گرفته، اما به نظر می‌رسد که بخشی از ایده «دلار زدایی» از تعاملات مالی اقتصاد ایران است. ایده‌ای که تیتر اول روزنامه «عصر اقتصاد» در تهران هم به آن پرداخته شده بود.

روزنامه «عصر اقتصاد» در شماره امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد در یک گزارش تحلیلی تیتر اصلی خود نوشت: «دلار زدایی از اقتصاد ایران فقط یک رویاست.»

صفحه اول روزنامه عصر اقتصاد ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
صفحه اول روزنامه عصر اقتصاد ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

XS
SM
MD
LG