لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

مصرف گوشت قرمز فرآوری شده خطر نارسایی قلبی را بالا می برد


پزشکان می گویند مصرف گوشت قرمز معمولی بسیار کمتر از نوع فرآوری شده آن مانند سوسیس، کالباس، ژامبون و غیره است.
پزشکان می گویند مصرف گوشت قرمز معمولی بسیار کمتر از نوع فرآوری شده آن مانند سوسیس، کالباس، ژامبون و غیره است.

پژوهش درباره اثرات مصرف گوشت قرمز فرآوری شده بر کارکرد قلب، تنها روی مردان انجام شده است.

یک پژوهش جدید نشان می دهد افرادی که به طور معمول گوشت های فرآوری شده مثل ژامبون و انواع گوشت گاو و خوک خشک شده و نمک سود مصرف می کنند، بیش از دیگران در معرض نارسایی قلبی قرار دارند.

آزمایش تنها روی مردان انجام شد. ۳۷،۰۰۰ مرد سوئدی بین ۴۵ تا ۷۹ ساله – که سابقه بیماری قلبی یا سرطان نداشتند – تحت پژوهش قرار گرفتند. این نخستین باری است که تأثیر مصرف گوشت فرآوری نشده در مقایسه با گوشت فرآوری شده روی سلامتی انسان مورد آزمایش قرار می گیرد. گوشت قرمز فرآوری شده حاوی نمک، انواع نیترات و دیگر افزودنی های خورکی است.

افراد مورد آزمایش یک بار در سال ۱۹۹۸ پرسشنامه ای راجع به عادات غذایی، وضعیت سلامتی و موارد دیگری از سبک زندگی خود پر کردند. ۱۲ سال بعد، پژوهشگران دریافتند که از میان آنها، ۳،۰۰۰ نفر که به طور مرتب گوشت قرمز فرآوری شده مصرف کرده بودند، دچار نارسایی قلبی شدند و ۲۶۶ نفرشان بر اثر بیماری قلبی فوت کرده اند.

مردانی که بیشترین مقدار گوشت قرمز فرآوری شده را مصرف کرده بودند، دو برابر بیشتر از کسانی که کمترین مقدار گوشت قرمز فرآوری شده را مصرف کرده بودند، مبتلا به نارسایی قلبی شدند. در مردانی که گوشت قرمز فرآوری شده در رژیم غذایی شان نبود، خطر ابتلا به نارسایی قلبی بیشتر نشد.

نارسایی قلبی نوعی بیماری است که درآن، قلب به تدریج توانایی تپش و تلمبه زدن خون در رگ ها را از دست می دهد. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، معمولاً در کمتر از پنج سال می میرند.

پزشکان توصیه می کنند که برای حفظ سلامتی قلب، مصرف گوشت های فرآوری شده را به دو وعده در هفته کاهش دهید.

این پژوهش در نشریه پزشکی انجمن قلب آمریکا منتشر شد.
XS
SM
MD
LG