لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

عبدالرضا قنبری معلم زندانی در اوین از بیماری رنج می‌برد


عبدالرضا قنبری، معلم زندانی که ۲۱ مهر ماه با مراجعه به دادسرای مقدسی اوین بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، از ۱۹ آبان ماه به بند ۸ سالن ۳۲ زندان رجایی شهر کرج منتقل شد تا دوران محکومیت خود را سپری کند. خانواده او می گوید که وضعیت جسمی آقای قنبری خوب نیست.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای قنبری در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت که در حال حاضر وضعیت جسمی او در داخل زندان مناسب نیست و از بیماری گوارشی رنج می‌برد. عبدالرضا قنبری در بازداشت قبلی،‌ پس از تبعید به زندان برازجان در آذر ماه ۹۲ به این بیماری مبتلا شد.

عبدالرضا قنبری در اسفند ۹۴ و پس از تحمل بیش از ۶ سال زندان و در پی تغییر قوانین دادرسی و قبول اعاده دادرسی مجدد و با توقف اجرای حکم از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد؛ اما نهایتا با بررسی مجدد پرونده، قاضی مقیسه حکم ۱۰ سال زندان او را به ۱۵ سال افزایش داد. آقای قنبری ۲۱ مهر ماه با مراجعه به دادسرای اوین مجددا بازداشت و پس از نزدیک به یک ماه بازداشت در زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که در حال حاضر و پس از بازداشت مجدد آقای قنبری هیچ تغییری در روند رسیدگی به پرونده او ایجاد نشده است.

وی گفت در خواست خانواده این زندانی از مسئولین در درجه نخست انتقال آقای قنبری از زندان رجایی شهر به زندان اوین و پس از آن آزادی از زندان است.

این اولین بار نیست که در ایران برای یک فعال صنفی فرهنگیان چنین حکم سنگینی صادر می‌شود، چندی پیش نیز حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

وزیر خارجه آمریکا بارها نسبت به نقض حقوق بشر در ایران از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG