لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

حقوق شهروندی | مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، پس از چهار ماه بازداشت با تودیع وثیقه آزاد شد


تصویری از مصطفی نیلی پس از آزادی
تصویری از مصطفی نیلی پس از آزادی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آزاد شدن مصطفی نیلی،‌ وکیل دادگستری زندانی پس از ۴ ماه بازداشت و انتقال عباس واحدیان شاهرودی به سلول انفرادی است.

مصطفی نیلی آزاد شد

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در ایران پس از چهار ماه بازداشت روز شنبه ۲۷ آذر ماه با تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

خبرگزاری امتداد پیشتر به نقل از وکیل مدافع مصطفی نیلی از تبدیل قرار بازداشت موقت این وکیل زندانی به قرار وثیقه با دستور ریاست شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب خبر داده بود.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که مهدی محمودیان و آرش کیخسروی که در تاریخ ۲۳ شهریورماه به همراه این این وکیل دادگستری، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز بازداشت شده‌اند کماکان در زندان به‌سر می‌برند.

محمود بهزادی‌راد،‌ وکیل مدافع مصطفی نیلی، پیشتر در رابطه با وضعیت پرونده این وکیل دادگستری به وبسایت «امتداد» گفته بود، مدیرکل اطلاعات قضائی در نظریه‌ای که در گردش‌ کار پرونده نوشته پیشنهاد کرده بود که کیفرخواست مصطفی نیلی تهیه و به اشد مجازات محکوم شود.

انتقال عباس واحدیان شاهرودی به سلول انفرادی

علی شریف‌زاده،‌ وکیل مدافع عباس واحدیان شاهرودی که از اوایل شهریور ماه سال جاری بازداشت شد با انتشار متنی در توئیتر از انتقال مجدد این زندانی به سلول انفرادی خبر داد و نوشت: «۱۰۵ روز از حبس موکلم عباس واحدیان توسط اطلاعات مشهد می‌گذرد و علیرغم اعلام وکالت، از داشتن وکیل محروم شده است.»

این وکیل دادگستری در ادامه با اشاره به اینکه آقای شاهرودی از روز چهارشنبه ۱۷ آذرماه به سلول انفرادی منتقل شده است افزود، با توجه به بیماری‌های متعدد ایشان، مسئولیت هر گونه آسیب و عدم رعایت حقوق شهروندی با مسئولان قضایی است.

شهلا جهانبین همسر عباس واحدیان پیشتر به صدای آمریکا گفته بود این زندانی سیاسی به مشکلات ریوی و فشار خون بالا مبتلا است؛ به طوری که چند بار در بازداشت به او «قرص زیر زبانی» داده‌اند. همچنین دچار عفونت لثه و در نتیجه لق شدن دندان شده و احتمال آسیب به قلب او وجود دارد.

XS
SM
MD
LG