لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

یک فعال آذربایجانی بعد از بازداشت در حاشیه بازی پرسپولیس- تراکتورسازی به ۱۳ سال زندان محکوم شد


کاظم صفابخش، فعال ترک (آذربایجانی)
کاظم صفابخش، فعال ترک (آذربایجانی)

کاظم صفابخش، فعال آذربایجانی زندانی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

کاظم صفابخش روز چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷، در آستانه دیدار فوتبال مابین تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کاظم صفابخش فعال ترک زندانی، روز دوشنبه ۳ تیر پس از انتقال از زندان اوین به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه، متن دادنامه دادگاه بدوی و حکم ۱۳ سال زندان به‌صورت شفاهی به او ابلاغ شده‌ است.

کاظم صفابخش در خصوص اتهام «تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب» به ده سال، بابت اتهام «تشویش اذهان عمومی» به دو سال و بابت اتهام «فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال زندان محکوم شده ‌است.

یک منبع مطلع گفت: قاضی مقیسه، برای هر سه اتهام انتسابی حداکثر مجازات تعیین شده در قانون مجازات اسلامی را لحاظ کرده است.

بر اساس متن دادنامه منتشر شده، قاضی مقیسه تشکیل گروه تلگرامی «دلی قانلی لار» با ۲۱ عضو توسط آقای صفابخش را مصداق «تشکیل و اداره گروه تجزیه طلب» دانسته است.

بر اساس اطلاعات موجود، این فعال مدنی از زمان بازداشت اجازه ملاقات با خانواده و نزدیکان خود را نداشته و علیرغم وعده مسئولان قضایی تاکنون به قید ضمانت آزاد نشده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات کاظم صفابخش روز یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۷۹، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده‌ و بر اساس حکم ابلاغ شده این فعال مدنی ظرف مدت ۲۰ روز می‌تواند به رای صادی شده اعتراض کند.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG