لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

یک شهروند بهایی پس از پایان دوران زندان، به میناب تبعید شد


ذبیح‌الله رئوفی، شهروند بهایی اهل سنندج
ذبیح‌الله رئوفی، شهروند بهایی اهل سنندج

«ذبیح‌الله رئوفی» شهروند سالخورده بهایی اهل سنندج برای سپری کردن دوران تبعید خود به شهر میناب مراجعه کرد.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، روز دوشنبه ۲۶ فروردین ذبیح‌الله رئوفی، شهروند بهایی اهل سنندج که اواخر اسفند ماه سال گذشته پس از سپری کردن دوران محکویت خود و با گرفتن عفو از زندان سنندج آزاد شده بود، برای تحمل حکم یک سال تبعید خود به واحد اجرای احکام شهر میناب در استان هرمزگان مراجعه کرد.

این شهروند بهایی که شهریور ۱۳۹۴ توسط ماموران وزارت اطلاعات در سنندج، به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و پس از یک هفته با سپردن وثیقه تا زمان دادگاه آزاد شده بود، مرداد ماه سال گذشته توسط شعبه چهار دادگاه تجدیدنظر استان کردستان به یک سال زندان و یک سال تبعید به شهرستان میناب محکوم شده بود.

این منبع مطلع به صدای آمریکا گفت، آقای رئوفی که پیش از پایان یک سال محکومیت خود و در جریان آزادی زود هنگام در تاریخ ۲۱ اسفند از زندان سنندج آزاد شده بود، پس از یک مرخصی کوتاه مدت، هفته گذشته با دریافت احضاریه‌ای از سوی شعبه چهار اجرای احکام دادگاه انقلاب شهرستان میناب برای سپری کردن دوران یک سال تبعید خود به این شهر احضار شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها نقض حقوق اقلیت های مذهبی و آزار پیروان آنها در ایران را محکوم کرده است.

در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره شده و گفته می‌شود اقلیت‌های دینی، از جمله بهاییان، با افزایش فشار و تهدید روبرو هستند.

ایالات متحده در سال‌های اخیر بارها به نقض گسترده حقوق اقلیت های مذهبی و قومی در ایران اعتراض کرده و آن را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا به تازگی در توئیتی به مناسبت روز کوروش از جمهوری اسلامی خواسته بود که رهبری را از کوروش بیاموزد و پیگرد قضایی بهایی‌ها، نوکیشان مسیحی، دراویش گنابادی، و دیگر گروه های اقلیت در ایران را متوقف کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG