لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

سهیل عربی در پی وخامت حال پس از اعتصاب غذا به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شد


سهیل عربی، فعال مدنی زندانی در کنار همسر و فرزندش
سهیل عربی، فعال مدنی زندانی در کنار همسر و فرزندش

«سهیل عربی» فعال مدنی زندانی که به دلیل عدم وجود امکانات جهت نگهداری زندانیان، همچنین اعمال رفتارهای خشونت آمیز مسئولان زندان تهران بزرگ (فشافویه) با زندانیان و اعمال محرومیت‌های گسترده در این زندان دست به اعتصاب غذا زده است بر اثر وخامت حال به بهداری زندان منتقل شد.

سهیل عربی، عکاس، وبلاگ نویس و فعال مدنی آذر ماه سال ۹۲ توسط سپاه پاسداران بازداشت و به اتهام «سب‌النبی و توهین به مقدسات» به اعدام محکوم شد، اما در تیر ماه ۱۳۹۴ یکی از شعبات دیوان عالی کشور حکم اعدام او را نقض کرد.

او پس از اعاده دادرسی و نقض حکم، به ۷ سال و نیم حبس محکوم شد، اما مجددا در مهر ماه امسال به غیر از محکومیت قبلی‌اش با حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده رئیس این شعبه، به ۳ سال حبس تعزیری، تبعید و اقامت اجباری در برازجان محکوم شد.

وبسایت خبری حقوق بشر در ایران روز جمعه ۳۱ خرداد گزارش داد که سهیل عربی، فعال مدنی زندانی که از روز شنبه ۲۵ خرداد به دلیل درخواست‌های مکرر برای رفع کردن نیازهایش و عدم توجه از سوی مسئولان زندان دست به اعتصاب غذا زده است بر اثر وخامت حال روز پنجشنبه ۳۰ خرداد به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

به گفته یک منبع مطلع، سهیل عربی بارها از مسئولان زندان تقاضای انتقال به زندان اوین را کرده اما ممانعت و عدم توجه مقامات مسئول به درخواست این زندانی سیاسی باعث شده که او برای بیان و احقاق حق خود دست به اعتصاب غذا بزند.

پیشتر این فعال مدنی زندانی، اردیبهشت ماه سال جاری از چند زندانی غیرسیاسی که از سوی نگهبانان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند دفاع کرد که همین مسئله باعث شد خود او نیز مورد ضرب و شتم قرار بگیرد و از ناحیه بیضه چپ دچار آسیب دیدگی جدی شود، به شکلی که باید بطور اورژانسی مورد عمل جراحی قرار بگیرد.

پیش از این در سال ۲۰۱۷، گزارشگران بدون مرز جایزه بخش «شهروند خبرنگار» را به سهیل عربی عکاس و وب‌نگار زندانی ایرانی اعطا کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG