لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

وضعیت جسمی «حسین سپنتا» زندانی زرتشتی در پی تداوم اعتصاب غذا وخیم اعلام شد


زندان عادل آباد شیراز
زندان عادل آباد شیراز

«حسین سپنتا» شهروند زرتشتی زندانی اهل شیراز، در پی اعتصاب غذا در زندان عادل‌آباد شیراز، وضعیت جسمانی مناسبی ندارد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز پنجشنبه ۲۳ خرداد گزارش داد که وضعیت جسمی حسین سپنتا، شهروند زرتشتی زندانی که از تاریخ ۱ اردیبهشت‌ ۹۸ به دلیل عدم موافقت با آزادی مشروط و درخواست مرخصی دست به اعتصاب غذا زده، وخیم گزارش شده است.

بنا بر این گزارش، این زندانی که پنجاه و سومین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می‌گذارد، سال ۱۳۷۹ بر اثر ضربه‌ ناگهانی یکی از بازجو‌ها در جلسه بازجویى، از ناحیه قفسه سینه و نخاع دچار آسیب جدی شده، به طوری که در همان زمان نیمی از توان حرکتی خود را از دست می‌دهد و در حال حاضر مسئولان زندان و مقامات قضایی با مرخصی و درخواست آزادی مشروط او مخالفت می‌کنند.

حسین سپنتا، سال ۱۳۷۹ به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» توسط اطلاعات‌ سپاه بازداشت و همان سال پس از شش ماه از زندان آزاد می‌شود. او بار دیگر در سال ۱۳۹۲ پس از بازگشت از سفرى که به خارج از ایران داشت برای دومین بار توسط ماموران اطلاعات بازداشت و بدون وکیل در دادگاه به ۱۳ سال و شش‌ ماه زندان محکوم می‌شود. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ۱۰ سال کاهش یافت.

به گزارش کمپین،‌ حسین سپنتا طی ماه‌های اخیر از حق ملاقات نیز محروم بوده ‌است.

این اولین بار نیست که یک زندانی در زندان‌های ایران دست به اعتصاب غذا زده است. «عباس لسانی» فعال ترک زندانی در اعتراض به عدم دسترسی به خلاصه پرونده‌اش از تاریخ ۶ خرداد سال جاری در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

روح‌الله مردانی، معلم زندانی در اوین نیز در اعتراض به مشکلات زندان و رعایت نشدن حقوق زندانیان، از جمله ندادن حق آزادی مشروط و مرخصی، از اواخر اسفند گذشته در اعتصاب غذای خشک به سر می‌برد. این معلم زندانی در دو سال گذشته به دفعات دست به اعتصاب غذا زده‌ است.

کمیسیون بین‌المللی آزادی مذهبی ایالات متحده آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری جدیدترین گزارش سالانه خود را در مورد وضعیت آزادی‌‌های مذهبی در کشورهای مختلف جهان، از جمله در ایران، منتشر کرد.

در این گزارش آمده است، در اوت ۲۰۱۸ گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا در گزارشی به سرکوب و هدف قرار گرفتن اقلیت‌های مذهبی توسط رژیم جمهوری اسلامی پرداخت و گفت بهایی‌ها، مسیحی‌ها، یهودی‌ها، زرتشتی‌ها، سنی‌ها و دروایش به طور گسترده‌ای با تبعیض و دادگاه غیرمنصفانه و احکام زندان غیرعادلانه روبرو هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG