لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

عفو بين الملل با اشاره به شکنجه آرش صادقی و ابتلای او به سرطان، خواهان آزادی او از زندان شد


آرش صادقی در کنار همسرش گلرخ ابراهیمی
آرش صادقی در کنار همسرش گلرخ ابراهیمی

سازمان عفو بين الملل با انتشار یک فراخوان، خواهان آزادی بدون قید و شرط «آرش صادقی» زندانی سیاسی از زندان شد. این نهاد بین المللی می‌گوید آرش صادقی یک زندانی عقیدتی است که منحصرا به دلیل استفاده مسالمت آمیز از حقوق خود برای برخورداری از آزادی بیان و آزادی اجتماع و تشکل به زندان افتاده است.

سازمان عفو بين الملل روز سه‌شنبه ۲۲ مرداد، ضمن نگرانی از وضعیت سلامت آرش صادقی با انتشار یک فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به وزیر بهداشت ایران به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به وضعیت سلامت این زندانی سیاسی واکنش نشان دهند و خواهان آزادی بدون قید و شرط او از زندان شوند.

در متن این فراخوان با اشاره به در خطر بودن جان این زندانی سیاسی آمده است که آرش صادقی زندانی عقیدتی و مدافع حقوق بشر، به شدت بیمار است و با محروم شدن عامدانه و هدفمندانه از معالجات مربوط به سرطان، که درد و رنج فراوان او را موجب شده، تحت شکنجه قرار دارد. بازوی راست او به دلیل فقدان مراقبتهای پزشکی در زندان به عفونت بعد از عمل مبتلا شده، به شدت ورم کرده، از کار افتاده، و بی‌حس شده است. این زندانی همچنین از انجام آزمایش‌های مغز استخوان، به منظور تشخیص این که آیا سرطان در بدن او پخش شده یا نه، محروم مانده است.

این نهاد حقوق بشری، محروم کردن آرش صادقی از مراقبت‌های پزشکی حیاتی را ناقص «حق حیات» او دانست و در نامه پیشنهادی از مقامات ایرانی خواسته است که تحقیقات مستقل و مؤثری در مورد شکنجه شدن این زندانی سیاسی انجام شود و کسانی را که مسئول محرومیت مستمر او از مراقبت‌های پزشکی بوده‌اند، با رعایت موازین بین المللی در خصوص محاکمه عادلانه، به مجازات برسند.

پیش از این نیز، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای و با هشدار نسبت به وضعیت آرش صادقی در زندان رجایی‌شهر از ایران خواست امکان درمان برای زندانیانی که به خدمات پزشکی و درمانی نیاز فوری دارند، فراهم کند.

آرش صادقی در حال گذراندن حکم ۱۵ سال زندان خود بابت فعالیت‌ در زمینه حقوق بشر است.چند ماه پیش تشخیص داده شد که او به سرطان استخوان مبتلا شده است.

با وجود آن‌که پزشکان تایید کرده‌اند او برای درمان بیماری خود باید معاینه شود و تحت نظر باشد، مقام‌های قضایی و امنیتی ایران اجازه نمی‌دهند که روند معاینه و درمان او طی شود.

پیش از این وزارت خارجه ایالات متحده در صفحه توئیتر فارسی از زندانی بودن حدود ۸۰۰ ایرانی مروج حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی خبر داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG