لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

مقامات زندان همچنان اجازه اعزام «آرش صادقی» به بیمارستان را نمی دهند


علی رغم وخامت حال آرش صادقی این فعال سیاسی زندانی همچنان از دسترسی به خدمات درمانی مناسب محروم است.

سازمان حقوق بشر ایران وضعیت آرش صادقی را «بسیار وخیم» گزارش داده و اعلام کرد که «عدم معالجه فوری در بیمارستان می‌تواند به تلف شدن جان او بیانجامد، رهبر جمهوری اسلامی‌، علی خامنه‌ای و رییس قوه قضاییه، ابراهیم رییسی در قبال سلامت آرش صادقی مسئولند و باید پاسخگو باشند.»

این فعال سیاسی که در زندان رجایی شهر کرج زندانی است به تشخیص پزشکان به نوعی تومور سرطانی از نوع کندروسارکوم مبتلاست اما با این حال اعزام او به مراکز درمانی خارج از زندان بار دیگر به تعویق افتاده است.

یکی از نزدیکان آقای صادقی به سازمان حقوق بشر ایران گفت که «حدود ۲۰ روز پیش چند نفر از مسئولان به زندان رفتند و از نزدیک وضعیت آرش را دیدند و بطور شفاهی به او قول دادند که تیر ماه به بیمارستان اعزام می‌شود. ولی چند روز پیش حرفشان را عوض کردند و گفتند تا شهریور هیچ اعزامی انجام نمی‌شود.»

این منبع آگاه درباره شرایط آرش صادقی نیز گفت که «ورم دست راست آرش بیشتر از قبل شده و از کتف تا انگشتانش ورم کرده. این ورم از آرنج به پایین شدیدتر شده است. دست آرش عملا از کار افتاده و هیچ حرکت نمی‌کند.»

آرش صادقی در حال گذراندن حکم ۱۵ سال زندان خود بابت فعالیت‌ در زمینه حقوق بشر است.چند ماه پیش تشخیص داده شد که او به سرطان استخوان مبتلا شده است.

با وجود آن‌که پزشکان تایید کرده‌اند او برای درمان بیماری خود باید معاینه شود و تحت نظر باشد، مقام‌های قضایی و امنیتی ایران اجازه نمی‌دهند که روند معاینه و درمان او طی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG