لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

عفو بین الملل نسبت به وضعیت دو زندانی سیاسی در ایران ابراز نگرانی کرد


زندان مرکزی تهران مشهور به زندان فشافویه
زندان مرکزی تهران مشهور به زندان فشافویه

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل نسبت به وضعیت «برزان محمدی» و «علیرضا شیرمحمدعلی» در زندان تهران بزرگ (فشافویه) ابراز نگرانی کرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین با ابراز نگرانی از وضعیت برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی که از حدود یک ماه پیش در زندان تهران بزرگ (فشافویه) در اعتصاب غذا هستند از مقامات ایرانی خواست که دسترسی آنها به خدمات درمانی مناسب و کافی را تضمین و از آنها در برابر شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی محافظت کنند.

به گزارش این سازمان حقوق بشری، این دو زندانی سیاسی از ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط اسفناک زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده‌اند و خواهان انتقال به زندان اوین شده‌اند.

«برزان محمدی» در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۷ در جریان اعتراضات سراسری مردمی در شهر تهران بازداشت و در دادگاه بدوی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال زندان محکوم شد. این حکم اواخر اسفند ماه سال گذشته در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۳ سال و ۶ ماه زندان تغییر یافت.

«علیرضا شیرمحمدعلی» نیز در تاریخ ۲۶ تیر ۹۷ به اتهام «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» به ۸ سال زندان محکوم شد. دادگاه تجدید نظر این زندانی سیاسی، روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین ماه در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شد اما هنوز حکم قطعی آن صادر نشده است.

براساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال ۲۰۱۸ بیش از هفت هزار نفر اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی در ایران بازداشت و صدها تن به زندان محکوم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG