لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

یک زندانی قزلحصار کرج پس از انتشار ویدئوی اعتراض به شرایط زندان به سلول انفرادی منتقل شد


زندان قزلحصار کرج
زندان قزلحصار کرج

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه نهم خرداد، خبر داد که رضا خزائی، زندانی محبوس در زندان قزلحصار کرج، در پی اعتراض به شرایط نامناسب زندان در یک ویدئوی منتشر شده از داخل این زندان، به سلول انفرادی منتقل شد.

به نوشته هرانا، این زندانی در جمع گروهی از زندانیان محبوس در زندان قزلحصار، به اجرای احکام پرشماراعدام ، شرایط نامناسب زندان و رفتار خشونت آمیز و توام با ناسزای ماموران با زندانیان اعتراض کرده بود.

بر اساس این گزارش، رضا خزائی که در حال گذران حکم ۳۰ سال حبس به علت اتهامات مرتبط با جرائم مواد مخدر در زندان قزلحصار است، «با ضرب و شتم به سلول انفرادی واحد دو در این زندان منتقل شده است.»

در ویدئویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، شماری از زندانیان از سخنان وی حمایت کرده بودند.

زندانیان معترض که در واحد یک سالن هفت زندان قزل‌حصار گرد آمده‌ بودند، با اشاره به افزایش شمار اعدام‌ها، گفتند که در این زندان هر هفته «بین ۱۰ تا ۲۰» زندانی «از این جا می‌برند و می‌کشند» و به ما «فحش ناموسی» می‌دهند و «نمی‌گذارند زندگی کنیم.»

در واکنش به این شهادت گروهی، روابط عمومی سازمان زندان های جمهوری اسلامی آنها را «جمعی از محکومین جرایم مرتبط با مواد مخدر» نامید و ادعا کرد که «مثل همه زندان ها» این زندانیان از « استاندارد و رفاه لازم» بر اساس «اصل طبقه بندی» زندانیان برخوردار هستند.

چنین ادعائی که بر اساس گزارش هایی که توسط نهادهای حقوق بشری و رسانه ای منتشر شده، بارها رد شده است. این نهادها و نیز شمار زیادی از زندانیان آزاد شده تاکید کرده اند که زندان های ایران فاقد استانداردهای لازم هستند.

علی رغم محدودیت حضور رسانه های آزاد و نهادهای بین المللی حقوق بشری در ایران، چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز بر اساس نامه نرگس محمدی و عالیه مطلب زاده از وضعیت زندان ویژه زنان در شهر ری(قرچک) شرایط نگهداری زندانیان در این زندان را «غیرانسانی و ناگوار» توصیف کرد و درخواست کرد که «اقدام جدی» در جهت «بررسی وضعیت فاجعه بار سلامت و بهداشت» در این زندان صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG