لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۹

ضرب و جرح یک زندانی سیاسی در ارومیه؛ شهرام کاظمیان به «بیمارستان روانپزشکی» منتقل شد


شهرام کاظمیان، زندانی سیاسی در ارومیه
شهرام کاظمیان، زندانی سیاسی در ارومیه

ماموران زندان مرکزی ارومیه پس از کتک زدن شهرام کاظمیان، زندانی سیاسی مبتلا به «بیمار‌ی‌های صعب‌العلاج»، او را به بیمارستان روانپزشکی رازی در این شهر منتقل کردند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، این زندانی سیاسی کُرد به تازگی در اعتراض به عدم تحویل داروی اعصاب خود از سوی مقامات زندان ارومیه دست به خودکشی زده بود که به وسیله هم‌بندانش از مرگ نجات پیدا کرد.

بنا بر این گزارش، ماموران زندان پس از اطلاع از اقدام به خودکشی این زندانی سیاسی، او را برهنه کردند و با باتوم به شدت او را مورد ضرب و جرح قرار دادند.

در این گزارش آمده است که شهرام کاظمیان شامگاه یکشنبه ۶ خرداد به بیمارستان روانپزشکی منتقل شده است و خانواده شهرام کاظمیان تاکنون نتوانسته‌اند با این زندانی سیاسی در بیمارستان رازی ارومیه ملاقات کنند.

شهرام کاظمیان، شهروند اهل ارومیه، در دی‌ سال ۱۳۹۸ بازداشت و با اتهامات «عضویت در گروه‌های معارض و معاند» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» ابتدا به شش سال حبس محکوم شد.

این حکم مدتی بعد از سوی دیوان عالی کشور به سه سال حبس کاهش یافت.

کاظمیان در دی‌ سال ۱۳۹۹ برای اجرای حکم روانه زندان ارومیه شد ولی پس از ابتلا به کرونا در شهریور سال ۱۴۰۰ به صورت موقت آزاد شد. او چندی پیش برای تحمل ادامه محکومیتش بازداشت و روانه زندان مرکزی ارومیه شد.

صدای آمریکا در گزارشی اختصاصی در گفتگو با تعدادی از زندانیان سیاسی پیشین که در دوران محکومیت خود به بیمارستان روانی منتقل شده‌ بودند، از پروژه «مجنون‌سازی مخالفان» به وسیله جمهوری اسلامی پرده برداشت.

این فعالان سیاسی، هدف حکومت از این اقدام را «اعتبارزدایی از مخالفان» دانستند.

XS
SM
MD
LG