لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

مازیار بهاری: پرس تی وی می خواهد با قلدری کار خود را پیش ببرد


مازیار بهاری: پرس تی وی می خواهد با قلدری کار خود را پیش ببرد
مازیار بهاری: پرس تی وی می خواهد با قلدری کار خود را پیش ببرد

لغو پروانه فعالیت «پرس تی وی» از شکایتی ناشی می شود که مازیار بهاری، خبرنگار سابق مجله نیوزویک علیه «پرس تی وی» تسلیم «آفکام» (نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا) کرده بود و به دستور «آفکام»، نهاد ناظر بر رسانه های این کشور صورت گرفت.

«پرس تی وی» که بعنوان ارگان انگلیسی زبان دولت جمهوری اسلامی از ۵ سال پیش فعالیت خود را در لندن آغاز کرد با طرح شکایتی از سوی مازیار بهاری روزنامه نگاری که در جریان تظاهزات اعتراضی بعد از انتخابات مدتی بزندان افتاد درگیر مشکلی قانونی در بریتانیا شد.

آقای بهاری در شکایت خود از «پرس تی وی»گفته بود که مصاحبه حمید عمادی خبرنگار «پرس تی وی» با وی در زندان تحت فشار و شکنجه صورت گرفته بود. آقای بهاری بعد از رهایی از زندان از «پرس تی وی» شکایت کرد.

«آفکام» بعد از بررسی شکایت مازیار بهاری به نفع او رای داد و «پرس تی وی» را به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند جریمه محکوم ساخت. بگفته «افکام» این جریمه هنوز پرداخت نشده است. این نهاد نظارتی همچنین دو گزینه در برابر «پرس تی وی» قرار داده بود: یا انکه مسئولیت نظارت بر محتوای برنامه ها را به دفترش در لندن بسپارد و یا پروانه پخش به تهران منتقل شود. در بیانیه «آفکام» گفته شده که متقاعد نشده که «پرس تی وی» بر برنامه هایی که پخش میکند کاملا کنترل دارد.

مازیار بهاری روزنامه نگار و مستند ساز ایرانی به صدای آمریکا گفت متاسفانه «پرس تی وی» مثل بقیه ارکان دیپلماتیک جمهوری اسلامی با درایت ، سیاست و زیرکی کارش را انجام نمی دهد، بلکه می خواهد با قلدری و لات بازی کارش را پیش برد.

بهاری می افزاید «پرس تی وی» می توانست با درایت و سیاست و بطور مسالمت امیز با «آفکام» و با من صحبت کند و مساله را بصورتی حل و فصل کند اما کاری که «پرس تی وی» کرد این بود که شروع به تهمت زدن به «آفکام» و من کرد و من را صهیونیست و جاسوس سازمان اطلاعات بریتانیا خواند .

«پرس تی وی» تصمیم «آفکام» را به عنوان نمونه ای روشن از سانسور محکوم کرده است.

به گفته «پرس تی وی»، افزایش فشار بر این شبکه بویژه پس از پوشش خبری تظاهرات اعتراضی تابستان گذشته در چند شهر انگلیس و نحوه مقابله ماموران پلیس با معترضین افزایش یافت.

«پرس تی وی» خود در پی تظاهرات اعتراضی بعد از انتخابات ایران به عنوان بلندگوی حکومت اسلامی مورد اعتراض عده ای از ایرانیان مقیم انگلستان قرار گرفته بود و تظاهراتی در برابر دفتر آن در لندن برگزار شده بود.

جرج گلووی، نماینده پیشین اسکاتلند در پارلمان بریتانیا از حزب کارگر و لارا بوت، خواهر زن تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا از شاخص ترین چهره هایی هستند که با این شبکه تلویزیونی متعلق به دولت جمهوری اسلامی همکاری کرده اند.

مازیار بهاری معتقد است که پیام این تصمیم «آفکام» برای «پرس تی وی» و در واقع دولت ایران این است که باید با جامعه جهانی بصورت مسالمت آمیز و طبق قوانین بین المللی رفتار کند. بگفته آقای بهاری جمهوری اسلامی نمی تواند با لات بازی و قلدری کارش را پیش ببرد.

پخش برنامه های «پرس تی وی» از بعدازظهر جمعه به دستور «آفکام» از ماهواره اسکای متوقف شد .

XS
SM
MD
LG