لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

وال استريت جورنال: توجه و علاقه رياض به نيروی اتمی درحال افزايش است


وال استريت جورنال: توجه و علاقه رياض به نيروی اتمی درحال افزايش است
وال استريت جورنال: توجه و علاقه رياض به نيروی اتمی درحال افزايش است

تازه ترين سخنان عبدالقدير خان دانشمند هسته ای پاکستان، مسايل جاری ايران و مقاومت مردم شهر حَماه در سوريه در روزنامه های انگليسی زبان بازتاب گسترده ای دارد.

مقاومت مردم شهر حَماه در برابر ارتش سوريه، ايجاد راه بندانها و سنگربندی و برپائی پست های بازرسی از سوی مردم، به نوشته نيويورک تايمز اين شهر را به نماد مقاومت اعتراض کنندگان تبديل کرده است. واکنش همراه با دودلی حکومت، نبود راهکار مشخص بشار اسد برای برخورد با مساله و پايان دادن به بحران و نسبت دادن بحران به عواملی که از خارج دستور می گيرند از ويژگی های مقاومت کنونی سوری ها در برابر چند دهه خودکامگی حکومت است.

گاردين درهمين رابطه می نويسد نگرانی مردم حماه از نزديک شدن ارتش سرکوبگر اين شهر را به شهر ارواح تبديل کرده است. عمر از ساکنان حماه به گاردين گفته است حکومت برق شهر را قطع کرد اما وقتی مردم شهر تهديد کردند برق تمامی کشور را قطع خواهند کرد جريان برق دوباره برقرار شده است.

واشنگتن پست اعتراف های عبدالقدير خان دانشمند هسته ای پاکستان را نقل کرده که گفته است ژنرال جهانگير کرامت، رييس پيشين ستاد ارتش آن کشور، با گرفتن رشوه ۳ ميليون دلاری ازکره شمالی امکانات و فناوری ساخت بمب اتمی را به کره شمالی فروخته است. واشنگتن پست می افزايد مقامهای پاکستانی گفته اند عبدالقدير خان درباره موافقت آنها با فروش تکنولوژی ساخت بمب به ايران، کره شمالی و ليبی اغراق کرده است.

وال استريت جورنال با اشاره به سخنان شاهزاده ترکی که گفته است اگر ايران بمب اتمی بسازد عربستان هم اين کار را خواهد کرد، می نويسد عربستان سعودی با افزايش بيش از حد توليد نفت می خواهد جبران کمی توليد برخی کشورها را بکند ضمن اينکه توجه و علاقه رياض به نيروی اتمی در حال افزايش است.

گاردين درباره سرنوشت هوتن کيان وکيل سکينه محمدی آشتيانی زن محکوم به سنگسار ابراز نگرانی کرده و می نويسد ۹ ماه از زندانی شدن هوتن کيان می گذرد و بنا به گزارشها وی مدام درمعرض شکنجه قرار دارد.

XS
SM
MD
LG