لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

کره شمالی برای دستیابی به فناوری هسته ای به پاکستان پول پرداخت


کره شمالی برای دستیابی به فناوری هسته ای به پاکستان پول پرداخت
کره شمالی برای دستیابی به فناوری هسته ای به پاکستان پول پرداخت

پدر برنامه اتمی پاکستان می گوید کره شمالی در دهه ۱۹۹۰ بیش از سه میلیون دلار در برابر فناوری اتمی به افسران ارشد ارتش پاکستان پرداخت کرده است.

واشنگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد عبدالقدیر خان اسنادی را منتشر کرده است که این انتقال پنهانی را به تفصیل شرح می دهد. از جمله این اسناد نامه ای به زبان انگلیسی است که یک مقام کره شمالی در سال ۱۹۹۸ برای او فرستاده و در آن گفته می شود بیش از سه میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و نیز مقداری جواهر در مقابل تحویل قطعات موشک، به دو افسر ارتش پاکستان پرداخت شده است.

واشنگتن پست می گوید مقام های اطلاعاتی غرب بر این گمانند که این نامه اصالت دارد و شامل جزییات مسایل حساسی است که فقط تعدادی انگشت شمار در پاکستان، کره شمالی و آمریکا از آنها آگاه بوده اند. واشنگتن پست همچنین به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی می گوید اطلاعات با آگاهی قبلی از «همین حوادث» تطبیق می کند.

مقام های ارتش پاکستان که در نامه از آنان نام برده می شود اتهامات را تکذیب کرده و می گویند خان می خواهد «مسئولیت را به دیگران واگذار کند.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان نیز روز پنجشنبه این گزارش را «کاملا بی اساس خواند و آن را رد کرد.

دولت کره شمالی به درخواست های واشنگتن پست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

عبدالقدیر خان فروش اسرار اتمی به لیبی، ایران و کره شمالی را پذیرفته است. وی پس از پنج سال بازداشت خانگی در سال ۲۰۰۹ آزاد شد.

خان اسناد را به سیمون هندرسون، روزنامه نگار بریتانیایی - کارشناس برنامه تسلیحاتی پاکستان در اندیشکده سیاست خاورنزدیک در واشنگتن داده و او نیز سپس آنها را در اختیار واَشنگتن پست گذاشت.

XS
SM
MD
LG