لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

نگاهی به رويدادهای ايران و خاورميانه


نگاهی به رويدادهای ايران و خاورميانه
نگاهی به رويدادهای ايران و خاورميانه

رويدادهای ايران و خاورميانه همچنان کانون توجه روزنامه های جهان قرار دارند.

روزنامه لوموند می نويسد اتحاديه اروپا بار ديگر خواستار تنبيه شديدتر رژيم های تهران و دمشق شده است. به نوشته اين روزنامه، بيانيه رهبران کشورهای عضو اتحاديه اروپا، ضمن محکوم کردن رژيم سوريه برای ادامه سرکوب مردم آن کشور، تأکيد می کند که اعتبار و رهبری بشار اسد در گروی اصلاحاتی است که وی انجام آن را وعده داده است. اتحاديه، دليل تشديد تحريم ها عليه جمهوری اسلامی را کمک آن کشور به سرکوب مردم سوريه عنوان کرده است.

در همين حال، گاردين اشاره می کند که هر چند سوريه ادعاهای مبنی بر دريافت کمک از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای خاموش کردن ناآرامی ها در آن کشور را تکذيب کرده است، اسناد اتحاديه اروپا نشان می دهد که سه مقام ارشد سپاه پاسداران تجهيزات و کمک های لازم را در اختيار رژيم دمشق قرار داده اند.

در خبری فرهنگی، واشنگتن پست نوشته است در ايران روزنامه ها از پرداختن به موضوعات حساسيت برانگيز سياسی طفره می روند؛ وبسايت ها مسدود می شود؛ و تظاهرات مخالف دولت ممنوع است؛ اما سينمای عامه پسند با قدرت در صحنه حضور دارد؛ و به نوعی عرصه قدرت نمايی مخالفان و هواداران دولت جمهوری اسلامی تبديل شده است. اين روزنامه با اشاره به اکران همزمان دو فيلم اخراجی های سه و جدايی نادر از سيمين در سينماهای پايتخت می نويسد مخالفان دولت که همواره از خود سعه صدر و بردباری نشان داده اند، خواستار «تحريم فرهنگی» فيلم مسعود ده نمکی شده اند. به نوشته واشنگتن پست، اصغر فرهادی کارگردان درام خانوادگی جدايی نادر از سيمين - که ساخته اخير برايش خرس طلايی جشنواره ی فيلم برلين و سيمرغ زرين جشنواره ی فيلم فجر را به ارمغان آورده است - با تحريم فيلم ده نمکی به شدت مخالف است.

لس آنجلس تايمز با اشاره به حضور عمر حسن البشير، رييس جمهوری سودان، در کنفرانس دو روزه مبارزه با تروريسم در تهران يادآوری کرده است که عمر البشير که تحت پيگرد دادگاه بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی قرار دارد، در سخنان کوتاهی از اسراييل و آمريکا برای آنچه که حمايت از تروريسم خواند به شدت انتقاد کرد. به نوشته اين روزنامه، در بخش ديگری از کنفرانس، جلال طالبانی رييس جمهوری عراق، اعلام کرد عراق و ايران از کميته بين المللی صليب سرخ خواسته اند تا کمپ اشرف را ببندند؛ و هزاران عضو سازمان مجاهدين خلق ايران را که در آن اردوگاه در خاک عراق پناه گرفته اند، تحويل مقامات جمهوری اسلامی دهند. سازمان مجاهدين خلق از صليب سرخ خواسته است تا در اين طرح که ناقض حقوق بين المللی است شرکت نکند.

روزنامه فرانسوی ليبراسيون نوشته است نيروگاه اتمی بوشهر در يکی از مناطق لرزه خيز ايران واقع است و بدون رعايت اصول ايمنی بر ساحل خليج فارس ساخته شده است. ليبراسيون خاطرنشان می کند که نيروگاه بوشهر بر روی يکی از گسل های زلزله قرار دارد؛ طرح اوليه آن را غربی ها ريختند؛ اما با تجهيزات ساخت روس ادامه پيدا کرد؛ هنوز به مرحله بهره برداری نرسيده ويروس خطرناک استاکس نت موجب اخلال در کار آن شد؛ و بدتر از همه آن که به رغم همه مشکلات فنی و خطرات موجود، رهبران جمهوری اسلامی به دلايل سياسی می خواهند هر چه سريعتر از آن بهره برداری کنند. به نوشته ليبراسيون، اعلام راه اندازی نيروگاه بوشهر تا کمتر از دو ماه ديگر، نگرانی عميق کشورهای عرب حاشيه نشين خليج فارس را برانگيخته است.

در همين حال روزنامه گاردين می نويسد انتقاد مقامات و رسانه های اسراييل از مئير دگان، رييس پيشين سازمان اطلاعاتی آن کشور، در ارتباط با اظهاراتش درباره ايران بی مورد است. پس از آن که مئير داگان حمله اسراييل به تأسيسات اتمی ايران را «فکری احمقانه» خواند، انتقادها از وی در اسراييل تا آنجا پيش رفت که از وی خواسته شد تا گذرنامه ديپلماتيک خود را پس بدهد. اما نويسنده مقاله استدلال می کند که اسراييل تنها کشوری نيست که نگران توليد بمب اتم در جمهوری اسلامی است؛ تحريم ها عليه دولت تهران نشانگر موافقت شورای امنيت سازمان ملل با موضع اسراييل است.

XS
SM
MD
LG