لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۸

لس آنجلس تايمز: نام احمدی نژاد در فهرست سخنرانان مراسم نبود


لس آنجلس تايمز: نام احمدی نژاد در فهرست سخنرانان مراسم نبود
لس آنجلس تايمز: نام احمدی نژاد در فهرست سخنرانان مراسم نبود

روزنامه های انگليسی زبان آخرين خبرهای ايران و خاورميانه را به دقت زير نظر دارند.

لس آنجلس تايمز از شرکت مقام های ارشد سياسی و نظامی ايران در سالگرد درگذشت آيت الله خمينی خبر داده و نوشته است آيت الله خامنه ای در مراسمی که محمود احمدی نژاد نيز در آن حضور داشت محافظه کاران و گروه های سياسی رقيب را به اتحاد فراخواند. به نوشته لس آنجلس تايمز، اين دومين بار در ده روز اخير است که رهبر جمهوری اسلامی از هواداران محافظه کار خود و رييس جمهوری اسلامی می خواهد تا به اختلافات پايان دهند. اين روزنامه همچنين می نويسد نام احمدی نژاد در فهرست سخنرانان مراسم نبود، از اين رو وی شب قبل از مراسم سالگرد درگذشت آيت الله خمينی در بهشت زهرای تهران حضور يافت و در سخنرانی اش بر وفاداری به رهبر تأکيد کرد.

روزنامه هاآرتص چاپ تل آويو با استناد به افشاگری اخير سايت جنجال برانگيز ويکی ليکس نوشته است ويکی ليکس تلگرام های محرمانه وزارت خارجه آمريکا به مقام های اسراييلی را در سال ۲۰۰۸ منتشر کرده است که نشان می دهد وزارت خارجه اقدام های قانونی عليه کشورهايی که با ايران معامله کنند را به دقت تشريح کرده و از جمله از دولت ها خواسته است تا شرکت های کشتيرانی خصوصی را از معامله با جمهوری اسلامی برحذر دارند. هاآرتص می نويسد شرکت کشتيرانی برادران عوفر يکبار برای تخطی از تحريم ها و فروش يک تانکر به شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی، از سوی آمريکا تنبيه شد و پس از افشای مجازات آمريکا عليه شرکت اسراييلی، برادران عوفی ادعا کردند که شرکت شان از دولت مجوز رسمی برای پهلوگرفتن در ايران را دريافت کرده است و البته دفتر نخست وزير اسراييل اين ادعا را «نادرست» خوانده است.

روزنامه گاردين اين پرسش را مطرح کرده است که آيا رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، هنوز هم برای ترک ها «پدر ترکيه» است؟ به نوشته گاردين، در حالی که اردوغان خود را برای رقابت و انتخاب مجدد به نخست وزيری ترکيه آماده می کند، ليبرال هايی که پيشتر حامی وی بودند، به خاطر سياست های اخير وی و از جمله نزديک شدن به جمهوری اسلامی، نگران روی کار آمدن دوباره او به عنوان يک اسلامگرای مدرن هستند.

XS
SM
MD
LG