لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۱

مطبوعات: اعتماد سازی در آستانه گفتگوهای ۲۱ ژانويه با ايران ضروری است


مطبوعات: اعتماد سازی در آستانه گفتگوهای ۲۱ ژانويه با ايران ضروری است
مطبوعات: اعتماد سازی در آستانه گفتگوهای ۲۱ ژانويه با ايران ضروری است

در همين حال در آستانه گفتگوهای ۲۱ ژانويه گروه پنج بعلاوه يک با مقامات اتمی جمهوری اسلامی در استانبول، در ستون نظرات کريستين ساينس مانيتور پيشنهاد شده است که ايالات متحده با اعتماد سازی در گفتگوها پا بگذارد. به باور نويسندهء مقاله -- کيهان برزگر -- رويکرد تحريم و تهديد ايالات متحده در برابر فعاليت های هسته ای ايران، جمهوری اسلامی را به جانب تسليحاتی شدن سوق می دهد، و پيشاپيش، مذاکرات را بی اثر خواهد کرد؛ برعکس، رسيدن به توافقی با جمهوری اسلامی می تواند زمينه را برای تعهد ايران به فعاليت های هسته ای غيرتسليحاتی فراهم کند.

ژوزف شومان در گزارشی که بر روی سايت خبری ای او ال منتشر شده نوشته است جمهوری اسلامی برای دور زدن تحريم های بين المللی عليه برنامه مشکوک هسته ای خود دست به بازی بزرگی زده است و برای رسيدن به هدف خود لبنان، افغانستان، عراق و حکومت خودگردان فلسطين را وارد بازی کرده است. شومان با اشاره به رويدادهای اخير در منطقه از جمله بازگشت مقتدا صدر به عراق، و منع صدور سوخت از ايران به افغانستان می نويسد دولت تهران تلاش دارد تا به غرب يادآوری کند که مرزهای قدرت و نفوذ رژيم اسلامی بسيار فراتر از خطوط مرزی پيش می رود.

روزنامه ديلی تلگراف نيز نوشته است دادگاهی که در بهمن ماه برای محاکمه عظيم آقاجانی افسر ارشد سپاه پاسداران در شهر ابوجا برپا می شود جزئيات رسواکننده ای از قاچاق اسلحه از ايران به نيجريه را افشا خواهد کرد.

گروه بازديد کننده از تاسيسات اتمی ايران روز يکشنبه از تاسيسات غنی سازی اورانيوم در نطنز ديدن کردند. اين گروه که به گفته رسانه های ايران متشکل از نمايندگان کشورهای عضو جنبش غير متعهدها، گروه موسوم به ۷۷، اتحاديه عرب، سوريه، ونزوئلا و عمان است به دعوت جمهوری اسلامی به ايران سفر کرده اند تا فعاليت های هسته ای ايران را از نزديک مشاهده کنند.

ديپلمات های خارجی از جمله نمايندگان شماری از کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی روز شنبه نيز از تاسياست رآکتور آب سنگين اراک بازديد کردند. علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران روز شنبه گزارش های اخير داير بر تاثير گذاری تحريم های سازمان ملل متحد و نيز ويروس موسوم به استاکس نت بر روند فعاليت های غنی سازی اورانيوم در ايران را رد و تاکيد کرد تهران غنی سازی اورانيوم را با قدرت و جديت بيشتر ادامه خواهد داد.

آقای صالحی با اشاره به مطلب روز شنبه نيويورک تايمز که در آن ادعا شده است کارشناسان آمريکايی و اسراييلی خالق استاکس نت اين ويروس کامپيوتری را با موفقيت وارد سيستم هدايت کننده برنامه هسته ای ايران کرده و روند غنی سازی اورانيوم در ايران را با اشکال مواجه کرده اند گفت اگر آنطور که در اين گزارش آمده ويروس استاکس نت سبب کاهش سرعت غنی سازی اورانيوم در ايران شده بود، چرا بازرسان آژانس که تاسيسات اتمی ايران را بطور منظم زير کنترل دارند به آن اشاره ای نکرده اند.

برپايه گزارش نيويورک تايمز کارشناسان آمريکايی و اسراييلی تاثيرگذاری کرم کامپيوتری استاکس نت بر تاسيسات اتمی ايران را در مجموعه کاملا محافظت شده ديمونا در صحرای نقب مورد آزمايش قرار داده اند. در اين گزارش ادعا شده است که استاکس نت در ماه نوامبر يک پنجم سانتريفيوژهای ايران را مختل کرد.

غنی سازی اورانيوم در ايران محور اصلی مخالفت غرب با تهران بر سر برنامه هسته ای ايران را تشکيل ميدهد. پيش بينی می شود اين موضوع مذاکرات روز جمعه و شنبه نمايندگان ايران و گروه موسوم به پنج بعلاوه يک متشکل پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان را نيز تحت الشعاع قرار بدهد.

گرچه تهران همواره غنی سازی اورانيوم را خط قرمز مذاکرات با غرب بر سر برنامه هسته ای ايران قلمداد و تاکيد کرده است که از غنی سازی اورانيوم دست نخواهد کشيد. هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، هفته گذشته در ابوظبی گفت تحريم های بين المللی به برنامه هسته ای ايران لطمه زده و تهران را در مسير ادامه ادهاف هسته ای خود با اشکالات فنی فراوانی مواجه کرده است.

گفته می شود دعوت تهران از برخی کشورهای غربی و عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی برای بازديد از تاسيسات هسته ای ايران نيز با هدف به نمايش گذاردن توانايی هسته ای کشور و ادامه فعاليت های غنی سازی اورانيوم در ايران انجام شده باشد. تهران از ايالات متحده آمريکا، بريتانيا، فرانسه و آلمان برای بازديد از تاسيسات هسته ايران دعوت نکرد. در همين حال روسيه و چين از اعضای دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز از پذيرش اين دعوت و اعزام نمايندگانشان به ايران خودداری کردند.

به گزارش رسانه های ايران نمايندگان کشورهای عضو جنبش موسوم به غير متعهدها، نمايندگان کشورهای عضو گروه ۷۷، اتحاديه عرب، سوريه، ونزوئلا و عمان از جمله بازديدکنندگان از تاسيسات هسته ای ايران هستند. آخرين باری که نمايندگان کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی به دعوت تهران از تاسيسات هسته ای ايران ديدار کردند، ماه فوريه سال ۲۰۰۷ ميلادی بود.

منتقدان جمهوری اسلامی می گويند بازديد ديپلمات هايی که تخصصی در زمينه مسائل اتمی ندارند نکته تازه ای را در خصوص برنامه اتمی ايران نشان نخواهد داد و ايران برای شفاف سازی بايد همکاری نزديک تری با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG