لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

بازتاب استراتژی پرزيدنت اوباما در مطبوعات آمریکا


بازتاب استراتژی پرزيدنت اوباما در مطبوعات آمریکا
بازتاب استراتژی پرزيدنت اوباما در مطبوعات آمریکا

روزنامه های آمريکا درسرمقاله های خود سخنان پرزيدنت اوباما درباره خروج بخشی از سربازان آمريکايی از افغانستان را از زاويه های گوناگون مورد بحث قرار داده اند.

وال استريت جورنال با برجسته توصيف کردن سخنان شب گذشته پرزيدنت اوباما می نويسد کاهش نيروها پيش از رسيدن به اهداف اعلام شده و ناتمام ماندن ماموريت، انجام می شود. سرمقاله نويس ابراز اميدواری می کند با وجود اقدام پيشگيرانه در افزايش نيروها و اکنون تصميم رييس جمهوری به خروج از افغانستان، ژنرال های آمريکا بتوانند موفقيتی همانند آنچه درعراق کسب کردند پيش از فراخواندن نيروها به دست آورند.

ولی نصر، مشاور سابق وزارت خارجه آمريکا در امور افغانستان، درروزنامه بلومبرگ می نويسد رييس جمهوری می خواهد به آمريکاييان بگويد خارج کردن نيروها از افغانستان به خاطر آنست که ما درحال شکست دادن طالبان هستيم. اما برای خيلی ها اين يعنی ۱۰ سال جنگ، ۴۴۴ ميليارد دلار هزينه و ۱۶۰۰ کشته. آقای نصر می افزايد صلح در افغانستان متضمن ديپلماسی و رهبری آمريکا در گرد آوردن همه بازيگران داخلی و بين المللی و منطقه ای در جنگ افغانستان در يک کنفرانس است. اين ديپلماسی در سياست رييس جمهوری در هنگام افزايش نيروها وجود نداشت اما اکنون چنان ديپلماسی بايد در کانون راهبرد دولت اوباما باشد.

نيويورک تايمز با تابو خواندن کشورسازی در صحنه سياسی امروز آمريکا می نويسد کارآمد ساختن حداقلی دولت افغانستان بايد بخش عمده سياست خروج ازآن کشور باشد. بايد حامد کرزی و اطرافيان او بهتر مديريت شوند و برنامه کمک عقلايی تری برای آن کشور تهيه شود.

واشنگتن پست ميان استراتژی اوباما و بيرون آوردن سربازان از افغانستان يک ناهماهنگی می بيند و می نويسد رييس جمهوری با اين اقدام بخشی ازفشارها را کاهش می دهد و همزمان برای فرماندهان در صحنه جنگ انقدر نيرو می گذارد که تا پايان سال ۲۰۱۴ ماموريت را به انجام برسانند. روزنامه هشدار می دهد که اگر شالوده محکمی برای خروج نيروها نباشد خطر شکست را بايد جدی گرفت.

واشنگتن تايمزاز قول مقام های بلندپايه دولت اوباما نقل می کند که افغانستان دست کم تا ۷ سال آينده ديگر تهديد تروريستی را متوجه آمريکا نمی کند. تهديد اوليه از ناحيه پاکستان است که نيروهای زبده آمريکايی سرکرده شان بن لادن را ۵۳ روز پيش کشتند.

XS
SM
MD
LG