لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

جو بایدن: واردات نفت، گاز، و انرژی روسیه ممنوع است


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه از ممنوعیت ورود محصولات بخش‌های نفت و گاز و انرژی روسیه به ایالات متحده خبر داد.

وی افزود این اقدام از حمایت دوحزبی در کنگره و نیز مردم آمریکا برخوردار است.

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به این که بسیاری از متحدان اروپایی واشنگتن در شرایطی نیستند که به آمریکا بپیوندند چون «تولید نفت آمریکا بسیار بیشتر از آنها است» تاکید کرد که واشنگتن و شرکایش یکپارچه در برابر پوتین خواهند ایستاد.

وی با اشاره به این که دفاع از آزادی هزینه‌بردار است به افزایش قیمت بنزین در ایالات متحده اشاره کرد و گفت که به منظور کاهش تاثیر این تحریم‌ها بر مردم آمریکا، ۶٠ میلیون از ذخایر نفتی آمریکا را آزاد می‌کند.

وی ضمن اشاره به کمک امنیتی یک میلیارد دلاری ایالات متحده به اوکراین و ارائه ده‌ها هزار تن کمک‌های بشردوستانه در قالب غذا و مواد دارویی، تاکید کرد: «اوکراین هرگز برای پوتین یک پیروزی نخواهد بود.» وی با اعلام این که تحریم‌ها علیه روسیه «بزرگترین بسته تحریمی در تاریخ» است، افزود این تحریم‌ها «آسیب چشمگیری» به اقتصاد روسیه وارد کرده است و الیگارش‌های روس نیز نباید از این تحریم‌ها در امان بمانند.

جو بایدن روز دوشنبه نیز در تماسی ویدیویی به همراه رهبران آلمان، فرانسه، و بریتانیا ضمن تاکید بر عزم راسخ خود برای بالابردن هزینه تهاجم بیدلیل و توجیهناپذیر روسیه به اوکراین برای مسکو، از تداوم کمکهای امنیتی، اقتصادی، و انسان‌دوستانه به اوکراین خبر دادند.

وی هفته گذشته در سخنرانی سالانه «وضعیت عمومی کشور» نیز تاکید کرد جهان پوتین را مسئول وضعیت اوکراین میداند.

رئیسجمهوری آمریکا همچنین با اشاره به ضرورت حفظ و صیانت از تمامیت ارضی اوکراین و دفاع هر وجب از سرزمینهای دیگر متحدان آمریکا، تاکید کرد که آمریکا بههیچ وجه قصد ورود به جنگ و مداخله نظامی در اوکراین ندارد.

جو بایدن پیشتر در واکنش به آغاز تهاجم روسیه به اوکراین و اعمال تحریم علیه مسکو گفته بود «فشارها بر روسیه به گونه‌ای خواهد بود که اثرات آنها برای سال‌ها احساس خواهد شد.»

XS
SM
MD
LG