لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

کاربران شبکه‌های اجتماعی تولد پویا بختیاری را گرامی داشتند؛ تهدید خانواده او از سوی نهادهای امنیتی


تصویری از ناهید شیرپیشه در کنار پویا بختیاری از جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه
تصویری از ناهید شیرپیشه در کنار پویا بختیاری از جان‌باختگان اعتراضات آبان ماه

امروز سال‌روز تولد پویا بختیاری است؛ جوانی ۲۷ ساله که در ۲۵ آبان ۹۸، در جریان اعتراضات سراسری، در مهرشهر استان البرز از ناحیه سر مورد هدف گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و در مقابل چشمان مادرش جان باخت. در سال‌روز تولد او نهادهای امنیتی خانواده‌اش را تهدید کرده‌اند که در صورت برگزاری مراسم بر مزارش، مادر و عموی او را بازداشت خواهند کرد.

هم‌زمان با بیست‌ونهمین سال‌روز تولد پویا بختیاری، در حالی که پدرش منوچهر بختیاری در زندان است، برخی کاربران فضای مجازی به همراه اعضای خانواده او، این روز را گرامی داشته‌اند.

مونا بختیاری، خواهر پویا، با اشاره به جمله معروف پویا بختیاری که ساعاتی پیش از کشته شدن به دست نیروهای امنیتی، برای دعوت جوانان جهت پیوستن به اعتراضات مسالمت‌آمیز، گفته بود «من هم پسر کسی هستم»، در توییتی نوشت: «ممنون که به دنیا آمدی و اجازه دادی من هم خواهر کسی باشم.»

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، با انتشار یکی از عکس‌های او در استوری‌های پیوسته در سال‌روز تولدش، نوشت: «پسرم داشتن تو لیاقت می‌خواهد، جمهوری اسلامی لیاقت تو را نداشت.»

صبا بختیاری، عمه پویا بختیاری، نیز در توییتی به یاد او، عنوان کرد: «دستانی پلید تو را از ما گرفت ... اما جاودانه شدی ... دو سال است هر روز تولد توست در ذهن میلیون‌ها هم‌وطن به عشق آزادی تکرار می‌شوی. تو نه پسر کسی، تو فرزند ملتی ...»

اکانت ۱۵۰۰ تصویر، که به طور ویژه به جان‌باختگان اعتراضات آبان ۹۸ می‌پردازد، نوشت: «پویا بختیاری را اگر در آبان ۹۸ نمی‌کشتند امروز، نوزدهم شهریور، ۲۹ ساله می‌شد. به امید طلوعی بهتر پویا...»

محمد ایزدی، فعال سیاسی ساکن فرانسه نیز پویا بختیاری را «نجیب، مهربان و شجاع» توصیف کرد و گفت: «جاویدنام پویا بختیاری مایه اعتبار جنبش میهن‌دوستانه و آزادی‌خواهانه ایران است.»

مسیح علینژاد، مجری برنامه تبلت صدای آمریکا، در صفحه اینستاگرامش از تهدید خانواده پویا بختیاری از سوی نهادهای امنیتی خبر داد: «به خانواده پویابختیاری زنگ زدند ‌‌و با تهدید گفتند اگر به مناسبت تولد پویا بر سر مزار او‌ حاضر شوید مادرش، ناهید شیرپیشه و عمویش مهردادبختیاری را که احضاریه دریافت کرده بودند بازداشت می‌کنیم.»

مهرداد بختیاری، عموی پویا، پیش از این اعلام کرد از زمان کشته شدن پویا بختیاری، او و خانواده‌اش از کوچکترین حقوق شهروندی محروم بوده‌اند. او تأکید کرد که «اگر اتفاقی برای من و یا خانواده‌ام بیافتد، مقصر جمهوری اسلامی است.

پیش‌تر، منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری در یک فایل صوتی که به دست صدای آمریکا رسید، در تماسی تلفنی از داخل زندان گفت که «به جرم دادخواهی» به حبس و تبعید و ممنوع‌الخروجی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG