لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۰

اوکراین مسیری برای خروج غیرنظامیان از مناطق شرقی باز می کند


عکس آرشیوی از یکی از جدایی طلبان مسلح اوکراینی در حال نگهبانی در مرز روسیه
عکس آرشیوی از یکی از جدایی طلبان مسلح اوکراینی در حال نگهبانی در مرز روسیه
رئیس جمهوری جدید اوکراین به مقام های آن کشور دستور داد کریدورهایی ایجاد کنند تا غیرنظامیان ساکن در مناطق شرقی آن کشور که ماه ها درگیر جنگ بوده اند، بتوانند بدون آن که در معرض خطر باشند از آن مناطق خارج شده و خود را به دیگر نقاط کشور برسانند.

پترو پوروشنکو در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر شد گفت، در حالی که نیروهای نظامی اوکراین به عملیات خود علیه جدایی طلبان طرفدار روسیه برای پس گرفتن ساختمان ها و مراکز دولتی اشغال شده ادامه می دهند، تصمیم دارد با ایجاد مسیری امن، جلوی «قربانی شدن بیشتر افراد غیرنظامی» را بگیرد.

این تصمیم دولت اوکراین در حالی مطرح می شود که وزارت امور خارجه آن کشور روز دوشنبه از «تفاهم دوجانبه» با روسیه بر سر مراحل عمده طرح صلح در شرق اوکراین خبر داده بود.

طرح صلح برای پایان دادن به درگیری ها در مناطق لوهانسک و دونتسک در نزدیکی مرزهای شرقی مشترک با روسیه تدوین شده است.

توافق اوکراین و روسیه در پی دو روز مذاکره در کیف و با میانجیگری «سازمان امنیت و همکاری اروپا» به دست آمد.

از بعد از پیروزی آقای پوروشنکو در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین، که روز ۴ خرداد ماه برگزار شد، و تشدید عملیات نظامی دولت در شرق کشور، شمار تلفات هر دو طرف افزایش یافته است. رئیس جمهوری اوکراین از ولادیمیر پوتین همتای روس خود خواسته است از حمایت از شورشیان جدایی طلب دست بردارد.

آقای پوروشنکو روز شنبه در سخنرانی آغاز دوره ریاست جمهوری خود تأکید کرد که شبه جزیره کریمه همواره بخشی از اوکراین بوده و خواهد بود. در اسفند ماه، روسیه کریمه را به خاک خود الحاق کرد.

رهبر اوکراین همچنین قول داده برای رفع تنش های سیاسی و قومی در شرق، با روس زبانان ساکن ایالت های شرقی کشور گفتگو کند. روسیه به عنوان مبنایی برای هرگونه همکاری دوجانبه در آینده، خواستار انجام این گفتگوها شده است.
XS
SM
MD
LG