لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

درخواست پاپ برای گسترش آزادی مذهبی در کوبا


درخواست پاپ برای گسترش آزادی مذهبی در کوبا
درخواست پاپ برای گسترش آزادی مذهبی در کوبا

پاپ بندیکت، رهبر کاتوليکهای جهان، مدت کوتاهی پس از آنکه خواهان گسترش آزادی مذهب در کوبا شد با فيدل کاسترو رهبر انقلابی و سابق کوبا ديدار کرد.

يک سخنگوی واتيکان روز چهارشنبه گفت اين ديدار پس از برگزاری مراسم دعا و نيايش جمعی در هاوانا انجام گرفت.

در مراسم دعا و نيايش جمعی ده ها هزار کوبایی گردهم آمده بودند و برخی برای حفظ خود از آفتاب سوزان چتر در دست داشتند.

گزارشگر صدای آمریکا در صحنه بنقل از بعضی از حاضران گفت بگمان آنها سفر پاپ رویدادی بزرگ است، اما آنها انتظار ندارند بر سیستم سیاسی کوبا اثر بگذارد.

پاپ در خطبه خود گام هایی را که برای بهبود آزادی مذهبی در کوبا برداشته شده است ستود، اما گفت لازم است کارهای بیشتری صورت گیرد. پاپ همچنین گفت کوبا و جهان باید با انتخاب «راه آشتی، عشق و محبت و پيمودن راه حقيقت خود را تغيير دهند.»

وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد از پاپ خواسته است تا در مورد پیمانکار آمريکايی به نام آلن گروس، که در حال گذراندن حکم ۱۵ سال زندان در کوبا پس از محکوم شدن به اقدام علیه دولت کمونیستی است، مذاکراتی بعمل آورد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اين درخواست از طریق سفارت واتيکان در واشنگتن قبل از سفر پاپ بندیکت به کوبا در روز دوشنبه بعمل آمده است.

اوایل روز چهارشنبه، یک سخنگوی واتیکان اظهار داشت که پاپ «درخواست انسان دوستانه» از رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، بعمل آورده است اما توضیح نداد که آیا موارد خاصی از زندانیان سیاسی مورد بحث قرار گرفته اند يا خير.

XS
SM
MD
LG