لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

کریسمس در سراسر جهان؛ پاپ از مسیحیان خواست مشکلات جنگ و آوارگان را فراموش نکنند


مراسم روز کریسمس، روزی که مسیحیان معتقدند مسیح در آن روز به دنیا آمده است، در سرتاسر جهان برگزار شد.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان، روز یکشنبه ۲۵ دسامبر در مراسمی به مناسبت کریسمس از تمامی مسیحیان جهان خواست مشکلات و گرفتاری‌هایی که پناهجویان فراری از جنگ و بمباران با آنها روبرو هستند را فراموش نکنند و بخصوص وضعیت نگران کننده کودکان را به خاطر داشته باشند.

پاپ در مراسم مذهبی زادروز حضرت مسیح در واتیکان همچنین به مسیحیان توصیه کرد هنگام هدیه دادن به فکر کسانی باشند که از توانایی مالی محرومند و تاکید کرد: «نباید بگذاریم ماتریالیسم ما را گروگان بگیرد.»

او گفت: «به فکر کودکانی باشید که نمی‌توانند روی مبل لم بدهند و محبت مادر و پدرشان را لمس کنند. به فکر آنهایی باشید که از بمباران‌‌ها می‌گریزند و مجبورند شب و روز را در پیادروهای خیابان‌ها به سر بیاورند. به فکر کودکانی باشید که گرسنه مانده اند و به جای اسباب‌بازی با اسلحه سر و کار دارند.

در بیت لحم، زادگاه مسیح هزاران زائر و گردشگر به روال هر سال سراغ کلیسایی رفتند که به اعتقاد آنان محل تولد عیسی مسیح بوده است.

برگزاری مراسم کریسمس در زادگاه مسیح، در واکنش به حملات تروریستی، با تدابیر شدید امنیتی همراه بود. محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی‌ها از جمله مقاماتی بود که در مراسم بیت لحم شرکت داشت.

در عراق، شهرک بارتله، در حومه موصل، که به تازگی از اشغال پیکار جویان داعش آزاد شده است، دوباره صحنه برگزاری آئین‌های مذهبی و جشن‌های کریسمس بود.

در افغانستان، سربازانی که از کشورهای عضو ناتو ماموریت محافظت از افغان‌ها در مقابل حملات پیکارجویان طالبان را برعهده دارند، در روز کریسمس فرصت یافتند در قرارگاه خود در کابل یک مسابقه فوتبال برگزار کنند.

در پاکستان، هزاران نفر از جامعه مسیحیان کراچی در مراسمی شرکت کردند که تا نیمه‌های شب در بزرگترین کلیسای شهر ترتیب ادامه یافت.

در سریلانکا، مسیحیان با برپا کردن درختی که ۷۲ متر و پنجاه سانتیمتر طول آن بود، مدعی شکستن رکورد جهانی درخت کریسمس شدند.

در ترکیه، علاوه بر برگزاری مراسم کریسمس توسط مسیحیان، جامعه یهودیان استانبول نیز هانوکا، عید مذهبی یهودیان را جشن گرفتند.

در روسیه نیز جامعه یهودیان در مسکو جشن هشت روزه هانوکا را با رقص و پایکوبی شروع کردند و خیابان‌های اطراف کاخ کرملین را چراغانی کردند.

در بریتانیا، دوک و دوشس کمبریج، همراه با اعضای خانواده، مراسم کریسمس را در کلیسای نزدیک قصر سلطنتی برگزار کردند. ملکه الیزابت به سبب سرماخوردگی شدید نتوانست در این مراسم حاضر شود.

در آلمان، مراسم کریسمس با توجه به حمله مرگبار تروریستی به بازار کریسمس در شهر برلین، با تاکید رئیس جمهوری این کشور بر پایبندی به مهر و محبت بجای تنفر و خشونت همراه بود.

او گفت: «ترور و وحشتی که سالها در سطح جهانی شاهد آن بودیم این بار به گونه‌ای ناگهانی به پایتخت کشورمان رسید. شوک ناشی از کشته شدن انسان‌های بی‌گناه در آن حمله اکنون جای خود را به هوشیاری و مراقبت بیشتر سپرده است.

در ایتالیا، سکنه شهرک زلزله زده آماتریس مراسم کریسمس را در پناهگاه‌های موقت برگزار کردند.

در اسپانیا، پادشاه در پیام کریسمس خود تجزیه‌‌طلبان ناحیه شمالی کاتالونیا را مخاطب قرار داد و از آنان خواست در تلاش برای پیشبرد و سازندگی کشور سهیم شوند.

مراسم دعای روز کریسمس در کلیسای کاتولیک آشوریان ایران، تهران
مراسم دعای روز کریسمس در کلیسای کاتولیک آشوریان ایران، تهران

در بلاروس، صدها نفر با لباس‌های بابانوئل در جشن‌های کریسمس که در خیابان‌های مینسک، پایتخت این کشور، با رقص و رژه همراه بود، شرکت کردند.

و در پرو، هزاران نفر از پیر و جوان، در لیما پایتخت آن کشور شاهد نمایش سالانه‌ای بودند که با نور و چراغانی همراه بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG