لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

هیأت کلیسای ارتودوکس گرجستان در مراسم عشای ربانی پاپ فرانسیس شرکت نکرد


اجرای مراسم عشای ربانی توسط پاپ فرانسیس در ورزشگاه تفلیس، گرجستان
اجرای مراسم عشای ربانی توسط پاپ فرانسیس در ورزشگاه تفلیس، گرجستان

تلاش پاپ فرانسیس در روز شنبه برای بهبود رابطه با کلیسای ارتودوکس گرجستان ناکام ماند.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، در روز دوم دیدار پاپ فرانسیس از گرجستان و در مراسم عشای ربانی به رهبری او، اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس تصمیم گرفت هیاتی برای مشارکت در این مراسم نفرستد. اسقف کلیسای ارتودوکس اعلام کرد معتقدان به کلیسای ارتودوکس نمی توانند در مراسم عشای ربانی کلیسای کاتولیک شرکت کنند.

این در حالی است که سخنگوی واتیکان پیشتر اعلام کرده بود در سفر پاپ فرانسیس به قفقاز، اسقف اعظم کلیسای ارتودوکس هیاتی برای شرکت در مراسم عشای ربانی به رهبری پاپ فرانسیس در ورزشگاه تفلیس می فرستد.

انتظار می رفت ورزشگاه ۲۷ هزار نفره تفلیس از مومنان مسیحی پر شود، ولی هنگام ورود پاپ فرانسیس برای برگزاری مراسم عشای ربانی تنها حدود پنج هزار نفر در ورزشگاه حضور داشتند. گروه کوچکی نیز که به سفر پاپ به گرجستان معترض بودند در خارج استادیوم تظاهرات آرامی براه انداخته بودند.

کمتر از یک درصد جمعیت گرجستان کاتولیک هستند و اکثر گرجی ها از کلیسای ارتودوکس که هزار سال پیش از کلیسای رم جدا شد تبعیت می کنند.

پیشتر، رهبر کاتولیک های جهان که در کنفرانس مطبوعاتی به همراه مارگولاشویل لیستنینگ، رئیس جمهوری گرجستان، شرکت کرده بود، بر «همزیستی مسالمت آمیز به عنوان پیش شرط توسعه پایدار» تاکید کرد.

XS
SM
MD
LG