لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

گریه پاپ فرانسیس بعد از دیدار با بازماندگان قربانیان سوء استفاده جنسی کلیسا


پاپ فرانسیس در شهر سانتیاگو پایتخت جمهوری شیلی در آمریکای جنوبی هنگام دیدار با بازماندگان قربانیان بدرفتاری جنسی کشیش ها با کودکان، به گریه افتاد و با غیر قابل جبران خواندن چنان خساراتی، از کسانی که در این ارتباط رنج می بردند، پوزش خواست.

این دیدار پاپ، دو روز بعد از آن صورت گرفت که در حاشیه سفر او به سانتیاگو، برخی از مردم به حضور او اعتراض کرده بودند.

با ورود پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان به سانتیاگو پایتخت شیلی، تعدادی معترض به حضور وی در این کشور آمریکای جنوبی در مسیر حرکتش تجمع کرده و شعار دادند «فرانسیس سوء استفاده را متوقف کن».

این اعتراضات به علت تصمیم سال ۲۰۱۵ پاپ فرانسیس در انتصاب «خوان باروس» به عنوان اسقف شهر «اوسورنو» در هزار و دویست کیلومتری جنوب پایتخت است. برخی از مردم شیلی بر این باورند که اسقف باروس از تعرضات جنسی کشیش «فرناندو کارادیما» در این کشور خبردار بود و اقدامی نکرده است.

کشیش فرناندو ۸۷ ساله با روشن شدن اتهام تعرضات جنسی، از سال ۲۰۱۱ به واتیکان فرخوانده شده و محکوم به گذران عمر خود به توبه و دعا شد.

بعد از این اعتراض ها بود که روز چهارشنبه، پاپ فرانسیس همچنین به درد و رنج آن دسته از کشیشانی که مسئولیت جمعی اقدام گروهی اندک از کشیشیان بدرفتار را برعهده گرفتند، اشاره کرد.

آسوشیتدپرس در گزارشی در این باره به مشکلات رهبر کلیسای کاتولیک جهان در سفر جاری به شیلی پرداخت و نوشت: بخشی از مردم شیلی به سفر پاپ اعظم به کشورشان اعتراض داشتند و سه شنبه شب سه کلیسا را به آتش کشیدند و کلیسائی که روز چهارشنبه مراسم عشای ربانی با حضور پاپ درآنجا برگزار شده بود، کامل درآتش سوخت.

با این همه یک جمعیت ۴۰۰ هزار نفری درمراسم عَشای ربانی حضور یافتند و پاپ در بازدید از زندان زنان به گریه افتاد.

بنا به گزارشها پاپ فرانسیس در دیدار با بازماندگان آزار ها ی جنسی کودکان از سوی رهبران کلیسای کاتولیک در شیلی،و صرف ناهار با آنها به درد دل هایشان گوش فرا داد و همراه آنان به نیایش پرداخت.

پیشتر پاپ اعظم هنگام دیدار با میشل باشله رئیس جمهوری، قانونگذاران، قضات و سایر مقامهای کشور میزبان اعلام داشت از رفتار معدودی روحانی کلیسا که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می داده اند، احساس شرم می کند.

پاپ فرانسیس در هیچ یک از دیدارها در شیلی نامی از «فرناندو کارادیما» کشیشی که به خاطر آزار جنسی کودکان در سال ۲۰۱۱ از همه مقامهای کلیسائی خلع شد، سخنی بر زبان نراند و حتی از سراسقف شهر سانتیاگو، مشاور اعظم واتیکان نام نبرد که گفته شده از بدرفتاری کشیش کودک آزار اطلاع داشته اما او را برکنار نکرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG