لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

معترضان مسیر عبور پاپ فرانسیس را در شیلی بستند


حضور پاپ در شهر سانتیاگو شیلی و دیدار با مردم.
حضور پاپ در شهر سانتیاگو شیلی و دیدار با مردم.

با ورود پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان به سانتیاگو پایتخت شیلی، تعدادی معترض به حضور وی در این کشور آمریکای جنوبی در مسیر حرکتش تجمع کرده و شعار دادند «فرانسیس سوء استفاده را متوقف کن».

این اعتراضات به علت تصمیم سال ۲۰۱۵ پاپ فرانسیس در انتصاب «خوان باروس» به عنوان اسقف شهر «اوسورنو» در هزار و دویست کیلومتری جنوب پایتخت است. برخی از مردم شیلی بر این باورند که اسقف باروس از تعرضات جنسی کشیش «فرناندو کارادیما» در این کشور خبردار بود و اقدامی نکرده است.

کشیش فرناندو ۸۷ ساله با روشن شدن اتهام تعرضات جنسی، از سال ۲۰۱۱ به واتیکان فرخوانده شده و محکوم به گذران عمر خود به توبه و دعا شد.

کلیسای کاتولیک سالهاست که درگیر رسوایهای پی درپی جنسی مقامات خود است.

پاپ فرانسیس که در آمریکا جنوبی محبوب است، به شیلی سفر کرده و به پرو نیز سفر خواهد کرد.

روز دوشنبه، او در شیلی در پاسخ به پرسشی در باره امکان وقوع یک جنگ هسته ای گفت: فکر می کنم در محدوده های چنان جنگی هستیم. من واقعا نگرانم. تنها یک رویداد می تواند همه چیز را به هم بریزد.

مقامهای واتیکان در آستانه سفر پاپ به شیلی و پرو، عکسی را منتشر کردند از سال ۱۹۴۵ که یک پسربچه ژاپنی بعد از بمباران اتمی ناکازاکی، جسد برادرش را به دوش می کشد.

پاپ اعظم می گوید عکس، وی را تکان داده و تنها چیزی که درباره این عکس می تواند بگوید همان جمله ای است که پشت عکس نوشته شده: «این است ثمره جنگ».

پاپ فرانسیس می گوید قصد تکثیر و توزیع عکس را داشته، چون چنان عکسی بیش از هزار واژه گویا ست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG