لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۹

مایک پمپئو: تحریم‌ها بر رهبری ایران اثری بزرگ می‌گذارد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا می گوید همه طرف های درگیر در جنگ یمن، از جمله ایرانی ها و حوثی ها باید سلاح های خود را زمین بگذارند تا بتوان به راه حل سیاسی دست یافت و جنگ داخلی در این کشور را متوقف کرد و نظم و قانون را بازگرداند.

وزیر خارجه آمریکا که در برنامه لارس لارسون مجری یک شبکه رادیویی صحبت می کرد، گفت چنین شرایطی به نفع مردم یمن، خاور میانه، آمریکا و جهان است.

او بار دیگر با اشاره به «بد» بودن توافق هسته ای برجام و خروج آمریکا از آن گفت، در این ارتباط «فکر می کنم که در جهت درست حرکت می کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت روز دوشنبه تحریم هایی که دولت اوباما برداشته بود باز می گردد و این امر اهمیت دارد، چرا که «ایران همچنان چند سال پس از گذشت برجام، بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است.»

مایک پمپئو گفت ایران همچنان کیفیت موشک های خود را بهتر می کند که این خاور میانه، و به طور بالقوه، اروپا را تهدید می کند.

دیپلمات ارشد آمریکا در این مصاحبه گفت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روشن ساخته است «تا زمانی که رژیم ایران رفتار خود را تغییر ندهد و مثل یک کشور نرمال رفتار نکند و دست از تهدید جهان بر ندارد، ایالات متحده اعمال فشار بر آن را ادامه می دهد.»

مایک پمپئو گفت وقتی ایران رفتار خود را تغییر دهد «ما حاضر خواهیم بود که به آنها اجازه دهیم به جامعه کشورها دوباره بپیوندند.»

او همچنین گفت به رغم این که دولت های اروپایی نظیر بریتانیا، فرانسه و آلمان گفته اند که همچنان می خواهند با ایران رابطه تجاری داشته باشند، شرکت های عمده اروپایی از ایران خارج شده اند و تحریم ها بر رهبری ایران «اثری بزرگ» خواهد گذاشت.

مایک پمپئو با اشاره به بازداشت یک مقام ایرانی مظنون به فعالیت تروریستی در دانمارک، گفت ایران باید به ۱۲ شرطی که پیشتر اعلام کرده است عمل کند؛ که به گفته او، «ساده» است، مثلا «موشک پرانی در خاور میانه را متوقف کند، تسلیح حزب الله را که اسرائیل را تهدید می کند متوقف کند، فعالیت های تروریستی در اروپا را متوقف کند.»

او همچنین گفت از ایران خواسته ایم فعالیت هسته ای خود را به گونه ای که باعث خطر گسترش تسلیحات هسته ای در جهان نشود، متوقف کند و آمریکا حاضر است به ایران انرژی مورد نیازش را بدهد. وزیر خارجه آمریکا افزود جمهوری اسلامی ایران از انجام اقداماتی سر باز زده که نشانه های اصلی کشورهایی است که واقعا به دنبال برنامه صلح آمیز هسته ای هستند.

پمپئو همچنین در گفتگوی دیگری با برنامه رادیویی مارک ریردان، یک شبکه محلی رادیویی سی.بی.اس در سنت لوئیس گفت، ایران در یمن بسیار فعال است و منافع غرب را در سراسر خاور میانه تهدید می کند و به خاطر تهدیدهای واقعی اش علیه آمریکا است که باعث شده بخواهیم اطمینان یابیم که مردم آمریکا در امنیت هستند.

او در این مصاحبه بار دیگر ایران را بزرگترین کشور حامی تروریسم خواند و با اشاره به «اشاعه موشکی» ایران و بازداشت اخیر «یک افسر اطلاعاتی» ایران در اروپا گفت، این مواردی است که می تواند بر سفر آمریکایی ها و روابط تجاری آنها در اروپا اثر بگذارد.

مایک پمپئو گفت با دونالد ترامپ موافق است که برجام را یکی از بدترین توافق هایی که آمریکا وارد آن شده، توصیف کرده است. او گفت تحریم هایی که از دوشنبه اجرا می شود ایران را از منابع مالی برای ادامه فعالیت های تروریستی در سراسر جهان محروم می کند. او گفت امیدوار است تحریم ها باعث توقف موشک پرانی ایران به سمت عربستان و امارات شود.

وزیر خارجه آمریکا افزود دولت قبلی آمریکا فکر می کرد با تعامل با ایران می تواند باعث تغییر رفتار آن شود، که به گفته او، ثابت شد این امر غلط است و برجام به افزایش تهدیدهای ایران در سراسر جهان منجر شد.

او هچنین گفت تحریم ها علیه مردم ایران نیست و «این مردم ایران هستند که ما از آنها داریم حمایت می کنیم، و امیدواریم که مردم ایران از حکومتشان بخواهند کارهایی را انجام دهد که ما از حکومت خواسته ایم انجام دهد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG