لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

مایک پمپئو: هدف کنفرانس ورشو صلح و امنیت در خاورمیانه است


مایک پمپئو (چپ) و وزیر خارجه لهستان در یک کنفرانس روز سه شنبه شرکت کردند.
مایک پمپئو (چپ) و وزیر خارجه لهستان در یک کنفرانس روز سه شنبه شرکت کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده اهداف کنفرانس ورشو را دستیابی به صلح در خاورمیانه و برطرف کردن سالها مناقشه در آن منطقه عنوان کرد.

آقای پمپئو روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن در کنفرانس خبری مشترک با همتای لهستانی خود درباره خواسته‌های جامعه جهانی از کنفرانس بین المللی ورشو که چهارشنبه شب آغاز می‌شود گفت که خواسته‌های این کنفرانس بسیار ساده است و شرکت کنندگان در پی کامیابی مردم خاورمیانه هستند.

او گفت: «ما درباره نقشه صلح خاورمیانه و تهدیدات ناشی از تروریسم و راههای مقابله با آن و درباره تعامل بین کشورها در آن منطقه صحبت خواهیم کرد. شصت کشور و چهار وزیر خارجه شرکت خواهند کرد . ائتلاف جهانی خواهد بود که امیدواریم به اهداف مهمش که برطرف کردن سالها مناقشه در خاورمیانه است، برسد.»

وزیر خارجه آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود که یکی از اهداف مهم برگزاری نشست، بررسی راه‌های مقابله با اقدامات ایران در منطقه خاورمیانه، اعم از برنامه موشکی، دخالت‌های تهران در کشورهای عرب و تامین مالی تروریسم در جهان است.

کنفرانس ورشو با عنوان « ترویج آینده ای از صلح و امنیت در خاورمیانه» با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان روز روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار می شود.

علاوه بر وزیر خارجه آمریکا، مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در آن شرکت میکند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرد که برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران، هم در نشست لهستان حضور خواهد داشت و در همین زمینه گفت، «وقتی درباره مسائل مربوط به صلح و امنیت خاورمیانه گفت‌وگو می‌کنیم، مشخصا ایران یک موضوع کلیدی است.»

به گفته این مقام، در این کنفرانس درباره نفوذ ایران در خاورمیانه، و این که چگونه می‌توان ایران را به مسیری که بیش از گذشته کمک‌کننده باشد قرار داد و چطور می‌توان برخی رفتار بدخواهانه آن را در منطقه مهار کرد، صحبت خواهد شد.

نسخه کامل کنفرانس خبری وزیران خارجه آمریکا و لهستان را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG