لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

وزیر خارجه آمریکا: دستگاه امنیتی مادورو در اختیار حکومت دزدسالار کوبا است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با توجه به نقش کوبا در حفظ و حمایت از نیکلاس مادورو در ونزوئلا گفت، این کوبایی‌ها هستند که در مقابل دریافت ده‌ها هزار بشکه نفت ارزان، تمامی دستگاه‌های امنیتی ونزوئلا را در اختیار گرفته‌اند. برای فرماندهان نظامی ونزوئلا این مایه شرمساری است که همه چیز به دست کوبا داده شده است.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت و در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز گفت:‌ «کاری که ما کردیم این است که هزینه این کار را برای کوبا بالا بردیم. بر همین اساس پرزیدنت (ترامپ) به آنها هشدار داد اگر رفتار خود را اصلاح نکنند، هزینه بیشتر هم خواهد شد. اگر کوبا بخواهد به فعالیت‌های بدخواهانه در ونزوئلا ادامه دهد، هزینه‌ آن برای سران کوبا خیلی سنگین‌تر می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا افزود:‌ «ما هیچ تمایلی به افزایش خشونت‌ها در ونزوئلا نداریم. بحث‌هایی که در مورد دخالت نظامی در ونزوئلا می‌شود را باید به روسیه نسبت داد، که همین حالا در ونزوئلا حضور نظامی دارند.»‌ مایک پمپئو گفت:‌«یکی از اهداف روسیه در ونزوئلا برپایه طمع است، چرا که همکاری‌های نفتی در آنجا دارند. دلیل دوم می‌تواند این باشد که روسیه مدت‌ها حامی دیکتاتوری در ونزوئلا بوده و هرگونه حرکت به سمت دموکراسی در ونزوئلا برای روسیه نگران کننده است.»‌

او در پاسخ به این پرسش که آیا اگر روسیه دخالت نکرده بود مادورو کشور را ترک می‌کرد، گفت:‌ «بله فکر می‌کنم از ونزوئلا خارج می‌شد.»

آقای پمپئو در مورد حضور تلویزیونی مادورو گفت:‌ «او شامگاه سه‌شنبه برای یک ساعت رجز خواند. مادورو می‌رود و خود را قایم می‌کند؛ برعکس خوان گوایدو، که همه جا در خیابان‌ها و در کنار مردم است.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد:‌ «حمایت ما فقط از خوان گوایدو نیست. ما از پارلمان مشروع ونزوئلا، کشورهای عضو گروه لیما حمایت کرده و همچنین با بیش از ۵۰ کشوری که ریاست جمهوری موقت و مشروع خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند، مشغول همکاری برای بازسازی ونزوئلا هستیم.»

مایک پمپئو در مورد این که آیا خط قرمزی برای آمریکا وجود دارد گفت:‌ «ما به آن به این شکل نگاه نمی‌کنیم. برای ما یک ماموریت است که بتوانیم ونزوئلا را که هفت سال زیر برنامه اقتصادی فاجعه‌باری بوده،‌ به سمت بازسازی ببریم. من در جهان بحران‌های اقتصادی زیادی می‌بینم، که دلیلش ممکن است سوانح طبیعی باشد. برخی کشورها ممکن است ثروت و پشتوانه لازم را نداشته باشند. ولی ونزوئلا هیچ‌کدام از اینها نیست و مشکلش به دلیل دولت سوسیالیست آنها است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG