لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

پمپئو: مادورو حتی هواپیمایش را آماده کرده بود تا از ونزوئلا فرار کند ولی روسیه مانع شد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه و در دو گفت‌وگوی خبری به ناآرامی‌ها در ونزوئلا اشاره کرد و گفت نیکلاس مادورو حتی هواپیمایش را آماده کرده بود تا از کشور خارج شود و به هاوانا در کوبا برود ولی روسیه به او پیام داد که این کار را نکند.

آقای پمپئو در دو گفت‌وگو با شبکه‌های تلویزیونی سی‌ان‌ان و فاکس نیوز در مورد حمایت از خوان گوایدو گفت:‌ «ما هیچ چیز مخفی نداریم و تمامی حمایت‌های قاطعانه خود از خوان گوایدو رو از پیش گفته بودیم و بر آن تاکید داریم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «ما می‌دانیم که حلقه نزدیک مادورو هم آماده بودند کشور را ترک کنند. در ونزوئلا این کوبایی‌ها و روس‌ها هستند که هنوز مادورو را نگه داشته‌اند و ما به طور قاطع گفته‌ایم این ارتباط باید قطع شود.»

او در پاسخ به این پرسش که با توجه به پیام‌های قاطع آمریکا هنوز کوبا و روسیه کار خود را می‌کنند و قدم بعدی چه خواهد بود گفت:‌«من به جزئیات اشاره نمی‌کنم. ما به کار خود ادامه می‌دهیم و این مردم ونزوئلا هستند که مشغول تعیین سرنوشت خود هستند و ما در کنار آن‌ها خواهیم ماند.»

مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد این که روسیه تسلیحات موشکی در ونزوئلا دارد و واکنش‌های احتمالی آمریکا چه خواهد بود افزود:‌ «پرزیدنت ترامپ قاطعانه گفته که تمامی گزینه‌ها را مد نظر دارد که یکی از این گزینه‌ها، اقدام نظامی است. ما تلاشمان این است که به این گزینه نرسیم و زندگی مردم ونزوئلا را در خطر نبینیم ولی اگر پرزیدنت تصمیم بگیرد و اگر گزینه نظامی انتخاب شود، هیچ‌ کس نباید خود را گول بزند و باید بداند که نیروی نظامی آمریکا این توانایی را دارد که آن دستور را به شکلی اجرا کند که نتیجه مورد نظر پرزیدنت به دست بیاید.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد:‌«ما تمامی تلاشمان این است که هیچ‌گونه خشونتی در کار نباشد. ما تلاش می‌کنیم جلوی مادورو را که تبهکاران کوبایی را سپر خود و علیه مردم خودش کرده، بگیریم. می‌بینیم خیلی‌ها در مورد دخالت نظامی حرف می‌زنند خوب یکی‌اش همین است که نیروهای نظامی کوبا در ونزوئلا حضور دارند. این نیروها با هماهنگی با مادورو و بدون کسب اجازه از خوان گوایدو و پارلمان ونزوئلا آمده‌اند. این همان دخالت و حضور نظامی است و این همان چیزی است که مردم ونزوئلا خواهان سرنگونی آن هستند.»‌

مایک پمپئو گفت: «همین الان حدود ۱۰ درصد جمعیت ونزوئلا از کشور فرار کرده‌اند. ایالات متحده به طور کامل و در خیلی از نقاط جهان آماده حمایت از دموکراسی و آزادی و حمایت از حقوق مردم ونزوئلا است.» او افزود: «نیکلاس مادورو دیگر جایی در ونزوئلا ندارد و باید از کشور خارج شود.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که اگر پیامی بخواهد به نیکلاس مادورو بدهد، آن پیام چه خواهد بود، گفت:‌ «هواپیما را روشن کن و زودتر خارج شو.»‌

مایک پمپئو در مورد خط قرمزهای آمریکا در مورد ونزوئلا گفت:‌« نمی‌خواهم به جزئیات اشاره کنم ولی آمادگی کامل داریم. آمریکا و تمامی کشورهایی که ریاست جمهوری خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند، آماده کمک به مردم ونزوئلا و بازسازی آن کشور هستند.»‌

خوان گوایدو روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت و در حالی که شماری از نظامیان به او پیوسته بودند، اعلام کرد عملیات «پایان دادن به غصب» در ونزوئلا آغاز شده است. آقای گوایدو شامگاه سه‌شنبه و در پیامی ویدئویی در توئیتر وعده داد برنامه رسیدن به آزادی ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG