لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

مایک پمپئو: هر انسانی از انکار نسل‌کشی یهودیان منزجر می‌شود، اما برای خامنه‌ای یک روز عادی دیگر در سلطنت اوست


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، به پیام توئیتری علی خامنه‌ای در حمایت از روژه گارودی، نویسنده فرانسوی منکر هولوکاست، واکنش نشان داد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ آذر در پیامی در توئیتر نوشت: «هر انسانی که ذره‌ای معرفت داشته باشد، حتی از تصور انکار نسل‌کشی شش میلیون یهودی و کشتار ۱۱ میلیون انسان بیگناه در جریان هولوکاست آزرده می‌شود. ولی برای خامنه‌ای، فقط یک روز دیگر در تخت سلطنت است [امری عادی است].»

مقامات جمهوری اسلامی همواره موضعی ضد اسرائیلی داشته‌اند و برخی از سران نظام از جمله محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق، حتی در مورد نسل‌کشی هولوکاست ابراز تردید می‌کنند.

هولوکاست، یا همه‌سوزی، به کشتار دسته‌جمعی و نسل‌کشی نزدیک به یازده میلیون نفر، از جمله شش میلیون یهودی، تنها به خاطر نژاد، مذهب، و ملیت‌شان در طی جنگ جهانی دوم در اردوگاه‌های مرگ آلمان نازی، اطلاق می‌شود. در جریان هولوکاست چندین میلیون یهودی از سراسر اروپا با قطار به اردوگاه‌های مرگ آلمان نازی فرستاده شدند و در آنجا کشته شدند. اسناد و مدارک به دست آمده از این رویداد نشان می‌دهد که در جریان هولوکاست، دو سوم جمعیت یهودیان اروپا قتل‌عام شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG