لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

دیدگاه| مارک دوبویتز: تشکیل «گروه اقدام ایران» مثل کاری است که ریگان درباره شوروی کرد


سایت خبری «بازفید» در مقاله ای اقدام جدید وزارت خارجه آمریکا در تشکیل گروه کاری ویژه اقدام ایران را نشانه دیگری از سوی دولت ترامپ برای اتخاذ رویکردی سختگیرانه تر علیه ایران دانست.

این گروه کاری قرار است اقدامات دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را هماهنگ کند.

برایان هوک که تاکنون مدیر بخش برنامه ریزی سیاستگذاری در وزارت خارجه آمریکا بود، حالا رهبری گروه اقدام ایران را بر عهده خواهد داشت.

بازفید می نویسد به نظر برخی از تحلیلگران که سیاست های آمریکا را پیگیری می کنند، «گروه اقدام ایران» کاری که دولت آمریکا هم اکنون در حال انجام آن است را ادامه خواهد داد.

مارک دوبویتز

مارک دوبویتز، از «بنیاد دفاع برای دموکراسی ها» و کارشناس تحریم ها که به دولت ترامپ نیز مشاوره داده است، می گوید تشکیل این گروه، منعکس کننده توجهی است که رونالد ریگان و تیمش به اتحاد جماهیر شوروی داشتند.

او می گوید گروه اقدام ایران بسیار توانمند است و یکی از مورد اعتمادترین مشاوران مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا آن را رهبری می کند و از منابع همه وزارتخانه ها برای اعمال کمپین شدید علیه رژیم در ایران استفاده می کند.

دوبویتز می گوید دولت ایران روی یک دولت «حواس پرت» ترامپ حساب می کرد که به گفته او، تمرکز محکمی روی ایران نداشته باشد و حالا با تشکیل این گروه «به شدت سرخورده می شود.»

اما «باربارا اسلاوین» کارشناس امور ایران از شورای آتلانتیک می گوید این گروه همان سیاست و همان تقاضاهای قبلی را پیگیری می کند و چشم اندازش برای رسیدن به اهداف هم مثل گذشته تیره است. او در ایمیلی به بازفید گفته است همان سیاست فشار حداکثری پیگیری می شود و همان چالش ها برای همراه کردن کشورهای دیگر وجود دارد و چشم اندازی برای گفتگو دیده نمی شود.

بازفید می نویسد پمپئو زمانی که پیشتر رهبری سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، را برعهده داشت نیز حرکت مشابهی انجام داد و یک «مرکز عملیات ایران» در سیا تشکیل داد تا به هماهنگی در تلاش های سیا در مورد ایران کمک کند.

پمپئو در سخنرانی اخیرش در کالیفرنیا و در جمع گروهی از ایرانیان گفت که آمریکا برای قطع منابع مالی «رژیم» برای «کشتار و خرابی» از فشار مالی و دیپلماتیک استفاده می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG