لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

وزیر خارجه آمریکا: رژیم ایران باید هرچه سریع‌تر از سوریه خارج شود؛ کارزار فشار حداکثری آمریکا موثر بوده است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با اشاره به اتلاف منابع مردم ایران از سوی رژیم در سوریه، ابراز امیدواری کرد رژیم ایران تصمیمی متفاوت گرفته و هرچه زودتر از سوریه خارج شوند.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با گیلی کوهن از شبکه تلویزیونی کان ۱۱ در مورد اظهارات مقامات اسرائیلی در مورد خروج ایران از سوریه گفت: «اسرائیل و ایالات متحده به طور واضح به رژیم ایران گفته‌اند که باید از سوریه خارج شود. ما این موضوع را برای رژیم بشار اسد هم کاملا روشن کرده‌ایم.»

مایک پمپئو در این گفتگو که روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت منتشر شد، افزود: «مردم ایران نیز می‌دانند که هدر دادن منابع و پول و تلف شدن جان ایرانیان در سوریه، به ویژه در زمانی که اقتصاد ایران از پایین بودن قیمت نفت و ویروس کرونا رنج می‌برد، روش مناسبی برای استفاده از منابع [مالی] نیست.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما بر این باوریم کاری که با برنامه‌مان، یعنی کارزار فشار حداکثری، انجام داده‌ایم در محروم کردن رژیم ایران از دستیابی به منابع لازم برای گسترش تروریسم در سرتاسر جهان موثر بوده است.»

مایک پمپئو افزود: «ما امیدواریم رژیم ایران با اتخاذ تصمیمی عاقلانه از سوریه خارج شود و کارزار تروریسم خود، که نتیجه‌اش بی‌خانمانی شش میلیون نفر و مرگ ده‌ها هزار انسان بوده است، را متوقف کند. ما امیدواریم رژیم ایران تصمیمی متفاوت بگیرد و هرچه زودتر از سوریه خارج شود.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد بحران ویروس کرونا در ایران و امکان تغییر رژیم در ایران گفت: «هدف سیاست ایالات متحده دستیابی به نتایجی خوب برای مردم ایران است. ... ما امیدواریم آن‌ها رهبرانی را انتخاب کنند که از پایه رفتار رژیم ایران را تغییر دهند. این کشوری است که بیشترین یهودی‌ستیزی در میان کشورهای جهان را دارد. آن‌ها تهدید کرده‌اند که اسرائیل را از روی نقشه محو کنند. آنها همچنین بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان هستند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ما اطمینان داریم این چیزی نیست که مردم ایران می‌خواهند. ما امیدواریم رژیم ایران رفتار خود را با آن‌چه همواره خواسته مردم ایران بوده، تطبیق دهد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG