لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

فاکس نیوز: ایران در حال ساخت یک تونل نظامی جدید در شرق سوریه است


فاکس نیوز روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت با استناد به تصاویر ماهواره‌ای و تحلیل‌های مرتبط با آن، گزارش داد که ایران در حال ساخت یک تونل جدید در پایگاه نظامی امام علی در منطقه ابوکمال، در شرق سوریه، است.

یک روز قبل، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داد که جمهوری اسلامی منابع کشور ایران را به «ضرر مردم ایران» در سوریه خرج می‌کند.​

آقای پمپئو روز سه شنبه در مصاحبه با روزنامه «اسرائيل هیوم» گفت: «آنها شاید منابع محدودتری داشته باشند، اما همچنان پول زیادی دارند که بتوانند با آن به مردم ایران رسیدگی کنند. اما کماکان، گزینه‌ای که انتخاب کردند این بوده که آن منابع باارزش را به آیت الله بدهند تا برای منفعت شخصی خودش و یا به نفع سایر کادر رهبری ایران هزینه کند، و یا آن را در کارزارهایی که در سوریه و عراق دارند بر باد دهند.»

فاکس نیوز می‌نویسد که این تونل‌ها دارای قابلیت انبار کردن سیستم‌های پیشرفته نظامی هستند.

تحلیل های اطلاعات که توسط شرکت خصوصی ماهواره ای «ایمیج ست اینترنشنال» انجام شده است نشان می‌دهد این تونل‌ها می‌تواند خودروهای حامل سیستم‌های نظامی پیشرفته را ذخیره کند.

به گزارش فاکس نیوز یکی از تونل‌های مشابه، دو مایل دورتر، در ماه مارس بمباران شد و باعث شد که نیروهای ایرانی ساخت این تونل را فورا متوقف کنند.

فاکس می‌گوید اگر چه اسرائيل، که بارها اهداف ایرانی را در سوریه هدف قرار داده است، می‌گوید ایران در حال کاهش حضور خود در سوریه است، یک تحلیلگر در «ایمیج ست اینترنشنال» بر این باور است که این تصاویر ماهواره‌ای و احداث تونل جدید نشان می‌دهد ایران قصد ادامه عملیات در این منطقه را دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG