لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

مایک پمپئو: اجازه نمی‌‌دهیم ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران برداشته شود


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، تصریح کرد که آمریکا اجازه نمی‌دهد جمهوری اسلامی اجازه خرید تسلیحات متعارف را به دست آورد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت: «اگر کاری انجام نشود، ایران از ۲۳ اکتبر امسال توانایی خرید سلاح‌های متعارف را به دست می‌آورد و من می‌گویم که ما اجازه نمی‌دهیم چنین چیزی روی دهد.»

مایک پمپئو افزود: «کاستی‌های توافق هسته‌ای ایران انبوه است و یکی از آن‌ها هم همین الان پیش روی ما است. از حالا تا زمانی که چین، روسیه، و دیگر کشورهای جهان بتوانند تسلیحات نظامی متعارف قابل توجهی به ایرانی‌ها بفروشند، یعنی تا اکتبر همین امسال، فقط چند ماه مانده است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «این [اتفاق] نه قرار است مدت‌ها دیگر روی دهد، و نه یک خیال‌پردازی توسط محافظه‌کاران است. این یک واقعیت است.»

مایک پمپئو افزود: «آیا کسی هست که فکر کند که کشوری که امروز کمپین‌های تروریسم را با همکاری حزب‌الله لبنان یا جریان‌های شیعه عراق انجام می‌دهد و یا موشک‌های نظامی به فضا پرتاب می‌کند، باید بتواند همین چند ماه دیگر تسلیحات نظامی متعارف بخرد؟»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «من فکر می‌کنم جهان می‌داند این خطا خواهد بود. ما از متحدان سه‌گانه اروپایی خود [آلمان، فرانسه، و بریتانیا] می‌خواهیم اقداماتی که می‌توانند را انجام دهند. ما با شورای امنیت سازمان ملل کار می‌کنیم تا ممنوعیت فروش تسلیحات را تمدید کنیم. و اگر هم نتوانیم کسی را برای اقدام متقاعد کنیم، ایالات متحده تمامی اقدامات احتمالی برای [دستیابی به این هدف] را در نظر می‌گیرد.»

مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی که در یکی از رسانه‌ها منتشر شده و ادعا شده بود شاید آمریکا برای باز شدن دست خود، به توافق هسته‌ای ایران بازگردد، گفت که ایالات متحده، به عنوان یک عضو شورای امنیت، برای اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نیازی ندارد که عضو برجام باشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «پرسش شما در مورد ما، به عنوان یکی از شرکت کنندگان در توافق هسته‌ای، را این‌طور پاسخ می‌دهم. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل کاملا واضح و مشخص است. ما نیاز نداریم خود را عضو اعلام کنیم. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ جایی از تردید ندارد. آمریکا عضوی از شورای امنیت است و هیچ ابهام یا جادویی در آن نیست. کسی حتی گفته بود این‌ها تعابیر جادویی است! ولی به واقع فقط کافی است متن آن را بخوانید. حقوقی هم که قطعنامه‌ها برای اعضا در نظر گرفته‌اند، در اختیار همه اعضا قرار دارد.»

مایک پمپئو افزود: «ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایرانی‌ها در اکتبر امسال، توانایی خرید تسلیحات متعارف - یعنی آن چیزی که از سوی پرزیدنت اوباما و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری [قبلی] در جریان آن توافق فاجعه‌بار، به آن‌ها داده شده است - را نخواهند داشت.»

با هواپیمایی تحریم شده ماهان، همکاری نکنید

وزیر خارجه آمریکا همچنین در ابتدای سخنان خود نیز به ایران اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته پرواز هواپیمایی ماهان ایران به ونزوئلا ادامه داشته است.کشورهایی که اجازه استفاده از حریم هوایی خود را می‌دهند‌، باید جلوی فعالیت این نهاد تحریم شده را بگیرند و فعالیت‌ برای تروریست‌ها را کنار بگذارند.

پیش از این در در بیانیه‌ وزارت خارجه آمریکا با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» نیز به نقش مخرب هواپیمایی ماهان اشاره شده و آمده بود: هواپیمایی ماهان، مهمترین شرکت هواپیمایی تروریستی ایران، در ماه فوریه دست کم ۵۵ پرواز میان تهران و چین انجام داد و تعداد بیشتری از مردم ایران را [به این ویروس] آلوده کرد. نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در دست‌کم پنج کشور مستقیما از ایران وارد [آن کشورها] شده و جان میلیون‌ها نفر دیگر را به خطر انداختند.

هواپیمایی ماهان ایر که پیشتر در چارچوب اقدامات ضد تروریستی آمریکا تحریم‌ شده بود در آذر ۱۳۹۸ نیز به دلیل انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح‌های کشتار جمعی تحریم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG