لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۳

خوان گوایدو با حضور در یک پایگاه نظامی ونزوئلا: «فاز نهایی» برای برکناری مادورو از قدرت آغاز شده است


خوان گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، روز سه شنبه گفت که «فاز نهایی» برنامه خود برای برکنار کردن نیکلاس مادورو از قدرت را آغاز کرده است، اما دولت مادورو می گوید همچنان قدرت را در دست دارد.

گوایدو از مردم و ارتش کشورش خواست تا با حمایت از او به «غصب» این کشور پایان دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت گزارش داد که خوان گوایدو، به همراه لئوپولدو لوپز، فعال سیاسی ونزوئلایی، و گروهی کوچک از نیروهای نظامی این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند.

لئوپولدو لوپز در اولین حضور عمومی خود بعد از بازداشت خانگی‌اش از سال ۲۰۱۴ عنوان کرد که همه باید برای صلح به خیابان‌ها بیاید.

لوپز همچنین گفته است که توسط نیروهای ارتش آزاد شده است.

خوان گویدو روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت در صفحه توئیتر خود ویدئویی را منتشر کرده که او را در کنار گروهی با اونیفورم ارتش نشان می‌دهد.

او در این ویدئو گفته است که نیروهای مسلح تصمیم درستی گرفته اند و بر حمایت از مردم تاکید دارند. او از مردم کشورش خواست تا به خیابان‌ها بیایند.

گوایدو با انتشار چند پیام نیز در صفحه توئیتری خود بار دیگر از مردم این کشور خواست تا به خیابان‌ها بیایند و نوشت: «پایان قطعی غصب کشور فرا رسیده است.»

اما، یک عکاس خبرگزاری رویترز گزارش داد که نیروهای امنیتی به سمت گوایدو و شماری از مردان مسلح در لباس نظامی در یک پایگاه نیروهای هوایی گاز اشک آور شلیک کردند.

وزیر دفاع دولت مادورو شورش فراگیر نیروهای نظامی را رد کرده است و در واکنش به رویدادهای روز سه شنبه، آن را حرکتی برای «کودتا» خوانده است و اضافه کرده نیروهای مسلح «محکم از قانون اساسی و قدرت مشروع» دفاع می کنند و همه نیروهای مسلح «به طور معمول» در پایگاه های خود هستند.

ایالات متحده آمریکا و پنجاه کشور دیگر جهان، از جمله کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آمریکای لاتین، پس از اعلام ریاست‌جمهوری موقت خوان گوایدو در ژانویه سال جاری، او را به عنوان «رئیس جمهوری موقت» برسمیت می‌شناسند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG