لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

آمریکا و اتحادیه اروپا از بازداشت موقت بازرس آژانس بین‌المللی اتمی توسط ایران ابراز نگرانی کردند


اتحادیه اروپا و ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۶ آبان ماه در رابطه با بازداشت و ضبط مدارک مسافرتی یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط رژیم جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند.

به گزارش رویترز، جک وولکات نماینده ایالات متحده در آژانس بین المللی انرژی اتمی، بازداشت یکی از بازرسان این آژانس توسط جمهوری اسلامی را یک اقدام «تحریک آمیز ظالمانه» توصیف کرد و گفت: «تمام اعضای شورای حکام باید تصریح کنند که چنین اقداماتی غیرقابل قبول است، تحمل نخواهد شد، و عواقبی را در پی خواهد داشت.»

اتحادیه اروپا نیز با انتشار بیانیه‌ای اظهار کرد که آنچه اتفاق افتاده «عمیقا نگران‌کننده» است.

در بیانیه اتحادیه اروپا از ایران خواسته شده که «در آینده چنین اقدامی را تکرار نکند.»

پیش از این رویترز گزارش داده که یکی از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مدت کوتاهی توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت و مدارک سفر او توقیف شده است.

رویترز نوشت که مقامات جمهوری اسلامی تایید کرده اند که از دسترسی این بازرس به تاسیسات نطنز جلوگیری کرده‌اند. رویترز شامگاه پنجشنبه گزارش داد که بیانیه‌ای را دریافت کرده که در آن ایران از خروج بازرس مربوطه از کشور خبر داده است.

جمهوری اسلامی مدعی شد که دلیل این موضوع «نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک» از سوی این بازرس بوده است.

چندین بازرس سازمان انرژی هسته‌ای پس از توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی بسته شد، جهت نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در این کشور حضور دارند.

اخراج این بازرس سازمان انرژی هسته‌ای از ایران در شرایطی است که این کشور بار دیگر توافق هسته‌ای را نقض کرده است.

نقض دوباره برجام از سوی ایران واکنش‌های بین المللی را به همراه داشته است. مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در این رابطه از کشورهای جهان خواست با فعالیت‌های هسته‌‌ای اخیر ایران برخورد کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG