لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۵

مایک پمپئو درگذشت یوکیا آمانو را تسلیت گفت


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در پیامی درگذشت یوکیا آمانو را به خانواده او و همچنین جامعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تسلیت گفت.

در این بیانیه که روز دوشنبه ۳۱ تیرماه منتشر شده، آقای پمپئو گفت: «برای نزدیک به یک دهه، آمانو در مقام دبیرکل آژانس، این سازمان را در خط مقدم همکاری بین‌المللی برای تضمین صلح و ثبات، جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، و استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی، هدایت کرد.»

وی افزود: «اگرچه یوکیا آمانو از میان ما رفته است، اما پایبندی او نسبت به هدف همکاری بین‌المللی در زمینه منع گسترش هسته‌ای، و نقش آن در امنیت، صلح، و توسعه، همچنان الهام‌بخش همه ما خواهد بود.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت یوکیا آمانو دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یاد او را گرامی داشت.

​یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که پیشتر گزارش‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری او از سمتش به دلیل بیماری منتشر شده بود، در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یادداشتی که به اعضای شورای حکام آژانس داده، خبر درگذشت آمانو را اعلام کرده است.

هنوز توضیحات بیشتری درباره علت و زمان دقیق مرگ آمانو منتشر نشده است.

براساس گزارش‌هایی که هفته گذشته منتشر شده بود، آمانو در ماه‌های اخیر چند نشست مهم آژانس را به دلیل بیماری از دست داده بود.

براساس این گزارش‌ها، آژانس به دنبال جایگزینی آمانو پیش از به پایان رسیدن دوره دبیرکلی او بود.

آمانو که یک دیپلمات ژاپنی بود، پس از محمد البرادعی و با رای اعضا به عنوان پنجمین دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شده بود. ​


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG