لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

جان بولتون: درگذشت آمانو فقدان بزرگی برای ژاپن، آمریکا و بسیاری از مردم جهان است


جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه ۳۱ تیرماه با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت درگذشت یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یاد او را گرامی داشت.

آقای بولتون در این بیانیه نوشته است: «درگذشت یوکیا آمانو در تاریخ 18 ژوئیه، خسران بزرگی برای ژاپن، ایالات متحده، و بسیاری از مردم سراسر جهان است. پایبندی او به منع گسترش هسته‌ای و پشیبانی او از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز، در نزدیک به یک دهه‌ای که سکان هدایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در دست داشت، بی‌مانند بود.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «من مفتخر بودم که یوکیا [آمانو] را یک دوست و همکار خطاب کنم. جای خالی او به شدت احساس خواهد شد. من، به نمایندگی از پرزیدنت ترامپ و ایالات متحده، صمیمانه‌ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده و دوستان یوکیا در این روزهای دشوار، عرضه می‌دارم.»

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که پیشتر گزارش‌هایی درباره احتمال کناره‌گیری او از سمتش به دلیل بیماری منتشر شده بود، در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

به گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یادداشتی که به اعضای شورای حکام آژانس داده، خبر درگذشت آمانو را اعلام کرده است.

هنوز توضیحات بیشتری درباره علت و زمان دقیق مرگ آمانو منتشر نشده است.

براساس گزارش‌هایی که هفته گذشته منتشر شده بود، آمانو در ماه‌های اخیر چند نشست مهم آژانس را به دلیل بیماری از دست داده بود.

براساس این گزارش‌ها، آژانس به دنبال جایگزینی آمانو پیش از به پایان رسیدن دوره دبیرکلی او بود.

آمانو که یک دیپلمات ژاپنی بود، پس از محمد البرادعی و با رای اعضا به عنوان پنجمین مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شده بود. ​


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG