لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

پولتیکو: فتوای آیت‌الله خامنه‌ای برای مذاکرات دردسرساز شد


تاثیر فتوای مغایرت اسلام با تسلیحات اتمی رهبر جمهوری اسلامی ایران بر گفتگوهای اتمی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

نشریه پولتیکو ، فتوای آیت الله خامنه‌ای در مورد حرام بودن دستیابی به تسلیحات اتمی را برای مذاکرات دردسرساز دانست.

نشریه پولتیکو در مقاله‌ای با عنوان «فتوای آیت الله گفت و گوهای اتمی را پیچیده می‌کند»، نوشت: «فتوای رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله علی خامنه‌ای مبنی بر اینکه دستیابی به تسلیحات اتمی خلاف تعالیم اسلامی است مشوق باراک اوباما در انجام مذاکرات اتمی بود.»

اما به نوشته این نشریه حال که به پایان مهلت مذاکرات، یعنی نهم تیرماه نزدیک می‌شویم و قدرت‌های جهانی خواستار روشن شدن پیشینه برنامه اتمی ایران هستند، کارشناسان می‌گویند که وجود این فتوا به عامل برهم زننده توافق تبدیل شده است، زیرا جامعه جهانی خواستار شفافیت ایران درباره پیشینه اتمی جنجال برانگیز است، اما کارشناسان می‌گویند که اعتراف ایران به پیگیری تسلیحات اتمی عملا به معنای تحقیر شدن رهبر این کشور است.

دولت اوباما به عنوان راه حل خواستار توضیح ایران به نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره است، اما توضیحات ایران به معنی شفافیت کامل درباره عملکرد گذشته‌اش نیست.

به نوشته این مقاله شاید حصول توافق نیازمند مصالحه‌ای است که بر پایه آن در حالیکه ایران کماکان پیشینه احتمالی دستیابی به سلاح اتمی را رد می‌کند، به آژانس بین المللی انرژی اتمی به اندازه‌ای اطلاعات بدهد که این نهاد بر تمامی جوانب پیشینه جنجال بر انگیز برنامه اتمی ایران واقف شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی یکسال گذشته بارها از بدون پاسخ ماندن دو پرسش آژانس از ایران خبر داده بود اما مقامات ایران گفته بودند که پاسخ دادن به این پرسش‌ها زمان بر است.

هفته گذشته، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده گفت که آمریکا در مذاکرات نگاهی رو به آینده دارد و بر آنچه ایران در گذشته انجام داده است تمرکز نمی‌کند.

ایران و کشورهای ۱+۵ مذاکرات فشرده‌ای را برای دستیابی به توافق تا پیش از مهلت تعیین شده نهم تیر ماه ، دنبال می‌کنند.

XS
SM
MD
LG