لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۰

کسری نوری به‌دلیل «امضای بیانیه‌ منتشرنشده» تفهیم اتهام شد


کسری نوری،‌ یکی از دراویش گنابادی زندانی

کسری نوری، درویش گنابادی زندانی، بابت پرونده‌ای جدید در شعبه ۱۴ بازپرسی دادسرای انقلاب شیراز تفهیم اتهام شد.

اتهام جدیدی که علیه این زندانی عقیدتی مطرح شده، «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور» است.

فرشید یداللهی، وکیل مدافع کسری نوری، روز دوشنبه ۱۴ شهریور با اعلام این خبر در توییتر نوشت این اتهام به امضای بیانیه‌ای توسط موکلش و چند فعال سیاسی مربوط می‌شود؛ بیانیه‌ای که هنوز منتشر نشده است.


کسری نوری روز شنبه پنجم شهریور از بند سیاسی زندان عادل‌آباد شیراز به یک سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد و از آن روز تحت بازجویی است.

این زندانی عقیدتی ۳۲ ساله یک هفته ممنوع‌الملاقات بود و سرانجام روز دوشنبه ۱۴ شهریور با مادرش ملاقات کرد.

شکوفه یداللهی، مادر کسری نوری، هفته گذشته در ویدئویی که روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد،‌ با بیان اینکه فرزندش یک دهه از عمرش را در زندان‌ها گذرانده است، خواستار آزادی او شد.

او در این پیام ویدئویی خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «دوره ظلم شما به مردم سرانجام روزی به پایان خواهد رسید.»


کسری نوری طی یک دهه گذشته بارها بازداشت و زندانی شده است. وی آخرین بار روز اول اسفند سال ۹۶ در پی وقایع گلستان هفتم به همراه صدها درویش گنابادی دیگر در خیابان پاسداران تهران بازداشت شد و از آن زمان زندانی است.

این درویش گنابادی در آخرین پرونده خود در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۱۲ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب سیاسی محکوم شد.

کسری نوری فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران است و پیش از بازداشتش در سال ۹۶ ، دانشجوی مقطع کارشناسی‌ ارشد حقوق بشر در دانشگاه تهران بود.

او آذرماه سال ۱۳۹۹ طی نامه‌ای از سوی معاونت آموزشی دانشگاه تهران، به دلیل «عدم مراجعه به دانشگاه» از ادامه تحصیل محروم شد.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت و محرومیت آنان از حقوق اجتماعی‌شان یکی از موضوعاتی است که طی سال‌های اخیر همواره مورد انتقاد شدید جامعه جهانی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG