لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

کسری نوری، درویش گنابادی زندانی، به مکانی نامعلوم منتقل شد


 کسری نوری، درویش گنابادی زندانی
کسری نوری، درویش گنابادی زندانی

خانواده کسری نوری، درویش گنابادی زندانی، روز شنبه پنجم شهریور از انتقال او به مکانی نامعلوم خبر دادند.

پوریا نوری، برادر کسری نوری، در توییتی نوشته است که برادرش ظهر روز شنبه از بند سیاسی زندان عادل‌آباد شیراز «به اجبار و همراه با رعب و وحشت» به مکانی نامعلوم منتقل شده است.


وی ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت کسری نوری به خاطر بی‌خبری از او، تاکید کرد که این انتقال بدون ارائه دستور قضایی بوده و علت آن حتی به طور شفاهی نیز اعلام نشده است.

کسری نوری ۳۲ سال دارد و طی یک دهه گذشته بارها بازداشت و زندانی شده است.

وی آخرین بار روز اول اسفند سال ۹۶ در پی وقایع گلستان هفتم به همراه صدها درویش گنابادی دیگر در خیابان پاسداران تهران بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد.

شماری از فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از انتقال کسری نوری به مکانی نامعلوم انتقاد کرده‌اند و این اقدام را مصداق شکنجه زندانی و خانواده او دانسته‌اند.


این درویش گنابادی در آخرین پرونده خود که در پی واقعه گلستان هفتم در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای او تشکیل شد، به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، دو سال تبعید، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب سیاسی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد.

کسری نوری فارغ‌التحصیل رشته مهندسی عمران است و پیش از بازداشتش در سال ۹۶ ، دانشجوی مقطع کارشناسی‌ ارشد حقوق بشر در دانشگاه تهران بود.

او آذرماه سال ۱۳۹۹ طی نامه‌ای از سوی معاونت آموزشی دانشگاه تهران، به دلیل «عدم مراجعه به دانشگاه» از ادامه تحصیل محروم شد.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت و محرومیت آنان از حقوق اجتماعی‌شان یکی از مسائلی است که طی سال‌های اخیر همواره مورد انتقاد شدید جامعه جهانی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG