لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

بازداشت ۵۰ نفر در «رژه افتخار» استانبول؛ فعالان: تنفر و انکار را نمی‌پذیریم


رژه افتخار در استانبول. یکشنبه ۲۵ ژوئن ۲۰۲۳
رژه افتخار در استانبول. یکشنبه ۲۵ ژوئن ۲۰۲۳

پلیس ترکیه روز یکشنبه ٢۵ ژوئن دست‌کم ۵۰ نفر را پس از رژه افتخار فعالان جنسی و جنسیتی در استانبول بازداشت کرد.

دولت ترکیه به رهبری رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه در سال‌های اخیر مواضع سخت‌تری علیه آزادی‌های آنها اتخاذ کرده است. اردوغان پس از پیروزی نهایی در انتخابات ماه گذشته ریاست جمهوری ترکیه، احزاب مخالف را به طرفداری از فعالان جنسی و جنسیتی متهم کرده بود.

پلیس ضدشورش استانبول در روز یکشنبه از دسترسی به خیابان استقلال، محل برگزاری رژه افتخار در سال‌های گذشته، و همچنین میدان تقسیم جلوگیری کرد. همچنین خیابان‌های اطراف مسدود شدند و حمل و نقل عمومی در این منطقه به حالت تعلیق درآمد.

پس از این ممنوعیت‌ها، صدها نفر در پارک میستیک در منطقه سیسلی گرد هم آمدند.

تجمع‌کنندگان شعار دادند و سازمان‌دهندگان بیانیه‌ای برای گرامیداشت هفته افتخار خواندند. همچنین یک پرچم بزرگ رنگین‌کمان از پارکینگ مجاور محل تجمع آویزان شده بود.

گروه‌هایی از مردم با حمل پرچم‌های رنگین‌کمان در خیابان سیسلی راهپیمایی کردند اما سازمان‌دهندگان از آنها خواستند پراکنده شوند.

به گفته سازمان‌دهندگان، پلیس پس از راهپیمایی بیش از ۵۰ نفر را بازداشت کرد. عفو بین‌الملل نیز اعلام کرد یک نفر بر اثر ضرب و شتم پلیس ترکیه از ناحیه سر زخمی شده است.

سازمان‌دهندگان رژه افتخار استانبول با انتشار بیانیه‌ای گفته‌اند: «این سیاست تنفر و انکار را نمی‌پذیریم.»

به گفته آنها، پس از ممنوعیت رژه افتخار در ازمیر، پلیس دست‌کم ۴۴ نفر را در این شهر نیز بازداشت کرد.

در ترکیه، همجنس‌گرایی جرم نیست اما خصومت علیه آن بسیار گسترده است و سرکوب رژه افتخار از سوی پلیس در سال‌های اخیر شدت یافته است.

XS
SM
MD
LG